Mnogi dnevne ure izoristijo za pridobivanje novega znanja, na primer za bobnanje na afriške bobne. Foto: Tjaša Janovljak
Mnogi dnevne ure izoristijo za pridobivanje novega znanja, na primer za bobnanje na afriške bobne. Foto: Tjaša Janovljak

Danes se končuje največji slovenski reggae festival Soča Reggae Riversplash, podoben (le v malce večjem obsegu) pa se je že končal pri naših zahodnih sosedih, in sicer blizu slovenske meje. Rototom Sunsplash je namenjen izključno ljubiteljem reggae ritmov, in teh se je v bližini manjšega severnoitalijanskega mestu Osoppo, kjer festival poteka zadnja leta, letos zbralo kar 160 tisoč.

Predvsem mladi, med njimi je bilo letos videti tudi presenetljivo veliko mladih družin, pridejo, da bi uživali v glasbenih nastopih in predvsem, da bi vsaj za nekaj dni v letu izstopili iz monotonije vsakdanjega življenja in se nadihali festivalskega vzdušja. Park Rivellino v neposredni bližini Osoppa se takrat spremeni iz majhnega gozdička in nekaj jas v pravo mesto v malem.

Kam na dopust? Na festival!
Veliko obiskovalcem teh nekaj dni pravzaprav pomeni dopust, ampak namesto da bi ga klasično preživeli na morju ali v gorah, izberejo kampiranje na enem izmed festivalov. Organizatorji so se tudi letos potrudili pri izvajanju obfestivalskih aktivnosti, kot so jutranja joga in meditacija, tečaji afriškega plesa in bobnanja, trebušni plesi in igranje didgeridooja ter namiznih iger. Seveda pa se obiskovalci lahko ohladijo tudi v bližnji reki.

Alborosie je navdušil
Najbolj suveren nastop se je letos uspel italijanskemu pevcu Alborosieju, ki mu letos uspeva preboj na vrhove glasbenih lestvic s singlom Kingston town z debitantskega soloalbuma Soul pirate. Glasbenik je presegel okvire evropske reggae scene in se s selitvijo na Jamajko infiltriral v sam vrh jamajške produkcije.

Slovenski vogal
Letošnja pridobitev kulturno in narodno raznolike gostinske ponudbe je bila slovenska stojnica, na kateri se je s ponudbo doma varjenega piva predstavljala ena izmed primorskih domačih pivovarn. Primorci pa niso nudili le piva, ampak tudi družbeno stičišče Slovencev.

Ines Kočar