Duran Duran so bili morda res predstavniki izvajalcev, ki ponujajo več stila kot vsebine, so pa s stilom prekosili vse svoje sodobnike. Foto:
Duran Duran so bili morda res predstavniki izvajalcev, ki ponujajo več stila kot vsebine, so pa s stilom prekosili vse svoje sodobnike. Foto:
Prvi singel z novega albuma nosi enak naslov kot album: All You Need is Now.
Mark Ronson v družbi veteranov. Foto: EPA

32 let po tem, ko se je ta slovita britanska new wave skupina sestavila, so zdaj spet v ospredju glasbenega dogajanja s svojim novim, 13. albumom. In čeprav niso več trend-setterji, kot so bili na višku slave v 80. letih, ne gre pozabiti, da gre za skupino, ki je doživljala uspehe prav v vsakem od zadnjih štirih desetletij.
100 milijonov prodanih plošč, 14 singlov v britanskih top 10, pionirji glasbenih videov (danes je morda videti smešen, a Hungry Like the Wolf je bil v svojem času ekstravagantna mojstrovina, ki je združevala stil, v vetru vihrajoče pšenične lase postavnega frontmana in eksotične lokacije) in pop ikone.
Uspešen prehod
In, kot piše Hollywood Reporter, Duran Duran so bili eni redkih bendov, ki jim je uspel prehod od lepih dečkov s plakatov, kakršnih je bilo v 80. cel kup, do legitimnih popizvajalcev, ki še danes osvajajo vrhove lestvic.
Leta 1981 so napovedali svoj pohod na vrh s po sebi naslovljenim albumom, nato pa ni bilo vrnitve nazaj. Vrhunec je bil še drugi po sebi naslovljen album iz leta 1993, bolj znan pod vzdevkom The Wedding Album (poročni album), na katerem sta se znašli danes že skorajda kultni himni "novih romantikov", Come Undone in Ordinary World. Album je dosegel nepričakovan kritiški in komercialni uspeh.
Podobno se obeta tudi njihovemu zadnjemu izdelku, All You Need Is Now. Že producent je zadosten razlog za to: čudežni deček sodobne britanske glasbene industrije, Mark Ronson, tudi sam veliki fen Duran Durana (in "kulaške" poze tistih časov).
O dobrih starih časih
Album kritiki že pozdravljajo kot vrnitev k formi in naj bi bil najbližje, kar lahko oboževalci pridejo tistemu zvoku, v katerega so se zaljubili toliko let nazaj. "Ljudje pravijo, da je ta album naslednik Ria, a pomembno je poudariti, da ni bil mišljen, da zveni tako. To ni album, ki zveni, kot da bi prišel iz 80., ima pa do določene mere duh Duran Durana iz tistega obdobja. Mislim, da smo z Markom skušali doseči prav to," razlaga za Hollywood Reporter LeBon.
Vizijo benda (ki ostaja v izvirni postavi: LeBon, basist John Taylor, klaviaturist Nick Rhodes in bobnar Roger Taylor) pomagajo na albumu doseči številni gostujoči glasbeniki, med drugim Kelis, Ana Matronic iz Scissor Sisters in Owen Pallett iz Arcade Fire. In čeprav Ronson ne bo postal peti član Duranovcev (je le preveč neodvisen za to), je LeBon potrdil, da bo šel z njimi na koncertno turnejo.
20 let je razlike med LeBonom in Ronsonom, a zadnji je le zakrivil (še eno) ponovno renesanso Duran Durana. Tokrat sicer ne v vinilni izdaji, kot je bil Rio, in, da, v času, ko glasbena industrija deluje po popolnoma drugačnem konceptu, a LeBon se lahko pomiri, o propadu težko govorimo.
Spodaj prvi single z novega albuma, All You Need is Now, pa še tri duranovske klasike: Hungry Like the Wolf, Come Undone in Ordinary World.

Kaja Sajovic