Kasabian so v živo slišati tako, kot bi vsak rockbend moral - brezkompromisno, ostro, iskreno. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Kasabian so v živo slišati tako, kot bi vsak rockbend moral - brezkompromisno, ostro, iskreno. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Kasabian so bili že od nekdaj Q-jevi ljubljenci. Foto: Q
Primerjave Tom Meighan-Noel Gallagher so upravičene - do neke mere. Foto: Reuters
Letos smo jih lahko v živo poslušali v Bologni. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Kaj ima torej peterica iz industrijskega Leicestra, kar aktualni stadionski rockvelikani Arcade Fire, Muse in Kings of Leon nimajo? "Smo najbolj 'underground' komercialna skupina vseh časov," je dejal lani za Reuters frontman Tom Meighan, naravni dedič Liama Gallagherja.

Morda ta izjava zveni nekoliko pretenciozno v časih, ko si vsi alternativci prizadevajo ohraniti ta svoj 'underground' status, pa nekaterim kljub vsem naporom ne uspeva (da, gledamo vas, Kings of Leon), a skupini Kasabian dejansko uspeva tudi po dobrem desetletju in z megauspešnim zadnjim albumom ostajati z nogami trdno na tleh. West Ryder Pauper Lunatic Asylum (2009) je vzorčni primer, kako posneti prav to, underground komercialo. Ali komercialni underground, če želite. Po vseh pričevanjih pa tudi ostajajo eden izmed redkih res prizemljenih rockbandov.
Trije albumi, trikrat zadetek v polno
Leta 1999 ustanovljeni Kasabian so na britanski glasbeni sceni uveljavljeno ime tam nekje od leta 2004, ko so posneli svoj prvenec Kasabian s takimi udarnimi novodobnimi rockklasikami, kot so Processed Beats, Reason is Treason in, še posebej, Club Foot. Komad, ki je fantom prinesel kritiški in komercialni uspeh, do danes ostaja eden njihovih najbolj priljubljenih in ga izvajajo na praktično vsakem koncertu.

Leta 2006 so izdali drugi album, Empire, s singloma Empire in Shoot the Runner, za poletno turnejo leta 2009 pa so jih za predksupino povabili sami mentorji Oasis. Večjega priznanja bi si Meighan in fantje težko želeli, saj so Oasis sloveli po svojem občutku superiornosti in so izkoristili vsako priložnost, da "zatolčejo" konkurenco - na ne ravno elokventen ali subtilen način.
A Oasis so do kasabianske konkurence gojili veliko spoštovanja - lahko bi celo rekli, da so jih postopoma pripravljali na to, da bodo nekoč prevzeli njihov britpopovski prestol. "The only other band who really mean it" (v prostem prevodu: "Edini drugi band, ki je pravi"), jih je na piedestal sebi ob bok postavil Noel Gallagher.
Smrt enega benda, rojstvo drugega
Naključje (in muhavost Gallagherjev) je hotelo, da so ravno v trenutku, ko so Kasabian na stadionih pred Oasisi tako veličastno predstvaljali svoj novi singel Fire, trenja med bratoma Gallagher dosegla vrhunec.
Oasis, morda upravičeno ena največjih skupin 90. let, so konec leta razpadli, kar je Kasabian popolnoma potrlo ("Ko sem zvedel, da so razpadli, me je stisnilo. Oni so bili eden izmed največjih razlogov, da sem si sploh želel imeti bend," je povedal kitarist Sergio Pizzorno za Q), nato pa so se z West Ryder Pauper Lunatic Asylum povzpeli na sam vrh britanske lestvice. Album je v nadaljevanju zbral lep kupček zavidanja vrednih nagrad (Mercury, Q) in poleg že omenjenega Fire proizvedel uspešnice Vlad the Impaler, Where Did All the Love Go, Fast Fuse in Underdog.

Skromni Napoleon
In kaj menijo novi kralji "lad rocka" (fantovskega rocka) na primerjave z Oasis? "Ljudje nam pravijo 'novi Oasis'. Novi Oasis ne obstajajo," je lani v intervjuju za Reuters povedal 29-letni Meighan. "Mi ne moremo biti Oasis, ker so to storili že oni. Oasis so bili v 90. letih velikani. Lepo je, ko ti ljudje to rečejo, ampak mislim, da s tem malce zgrešijo bistvo."
In naj vas Meighanova napoleonska oprava na ovitku albuma ne zavede - fantje nimajo "gallagharjanskega" ega. Poleg tega pravijo tudi, da so zrasli od svojih bolj pobalinskih dni, ko so bili znani kot pravi turnejski razbijači. Seveda pa to ne pomeni, da so izgubili svojo prepoznavno agresivno ostrino, kar se tiče glasbe. In čeprav si je Meighan letos ostrigel svoje prepoznavne dolge lase, primerjave s Kings of Leon znova niso primerne, saj tudi s kratko pričesko ostaja precej bolj zvest tisti robati rokenrol drži.
"Kaj ti prinese več seksa, dolgi ali kratki lasje?" so ga spraševali v reviji Q. "To je dobro vprašanje, in če pomislite, verjeto razloži, zakaj jeti ni mogel nikdar obstajati. Seks z dolgimi lasmi je sranje. Nič ne vidiš, kaj delaš. Zato se jeti nikdar ne bi mogel reproducirati v večjih številkah, ker je seks tako zanič. Dolgi lasje so ubili jetijevski seks, stari," se je spustil v filozofsko debato karizmatični frontman. "Dolgi lasje so dobri le zato, da se počutite malce bolj kot iz 80. in da jih stresaš naokoli."
Kasabian bodo nov album začeli snemati novembra.
Kaja Sajovic