"Agropop so rekli, da jih ne bo, Avtomobili imajo 'špil'," se je začel sprehajati po abecedi glasbenih skupin, ki bi bile ustrezne, da nastopijo ob takšni obletnici. A bolj kot tistih, ki jih ni bilo, se je Bulič veselil s tistimi, ki so samo za to priložnost znova združili moči in se pojavili na odru. Nekatere združitve so - čeprav je želja velika - danes nemogoče.
"Šank rock so sprti. Bobnar Aleš Uranjek z Matjažem Jelenom. Pa tudi Bor Zuljan v tem času igra z nekimi Italijani na miniturneji. Pri Rdečem baronu je Saša Einsiedler na prvomajskih počitnicah, druge pevke Žane pa jim ni uspelo dobiti. Sokoli ne morejo, ker je Pero Lovšin na smučanju v Franciji," je pojasnil v intervjuju za MMC Bulič.
Izgubil 20 tisoč evrov, a Bog ne daj, da bi izgubil Štos
Večer je udarno začela skupina San Di Ego, kjer deluje vokalist še ene skupine, kjer združitev v tem hipu ni realna - Requiem. Sergej Škofljanec se je na željo Buliča za začetek dve uri in pol dolgega obujanja spominov prelevil v Stinga in prebil led s priredbo Roxanne. "To je bila prva uspešnica skupine Police, ki se je na lestvicah znašla aprila 1979, in prav 21. aprila se je v radijskem etru pojavila ob sobotah oddaja, ki se je takrat imenovala V soboto obujamo spomine (S.O.S.)," je v oddaji poudaril Bulič.
V čast obujanja spominov na vseh 35 let oddaje so se ob voditelju na odru zvrstili - po abecednem redu - Babewatch, California, Chateau, Drevored, Karamela, Lačni Franc, Lintvern, Peter Pan, Rok′n′bend, Ultimat, Welblott in 1xBand.
Večer je nosil nostalgično noto, ki so jo poleg Buliča ustvarjali prav našteti izvajalci. Po 14 letih sta znova na oder stopila brata Šalehar, skupaj z Blažem Gregorinom za bobni, Anžetom Langusom na baskitari in Boštjanom Golinarjem za klaviaturami - z eno besedo Babewatch.
Med odmevnejšimi združitvami pred samo oddajo je izstopala skupina California. "Ko smo bili mladi, smo njegovo oddajo zelo poslušali, potem smo bili zelo jezni, ko se je morala prestaviti na drug termin. To je stalnica, ki obstaja, in Slovenci premalo izpostavljamo tradicijo. Mislim, da bi jo bilo treba bolj gojiti - ne samo s to oddajo. ŠTOS kaže, da se z vztrajnostjo da dolgo preživeti, ampak to je vzor, da je treba tudi drugje vztrajati," je za MMC dejal pevec skupine Matjaž Zupan.
Pesem posvečena slovenskim radijskim urednikom
California je svojo prvo pesem večera Rad letel bi posvetila glasbenim urednikom. "Našo prvo skladbo pred 25 leti sem posvetil vsem urednikom, ki so dihali za slovensko glasbo in glasbenike v tistem času. On je zagotovo eden izmed njih in si zasluži posebno priznanje in neke vrste spomenik. Bilo pa jih je še več. To so bili časi, ko smo vedeli, da smo v Sloveniji, in ne več v Jugoslaviji. Takrat smo sanjali o Kaliforniji, danes pa pogrešamo Slovenijo," je poudaril Zupan.
Vprašanje, ki se je porodilo ob njihovem nastopu v oddaji, se je dotikalo ponovne združitve. "Vse je odvisno od novih pesmi, ki lahko nastanejo. Če lahko ljudem predstavimo novo glasbo, ki jim bo mogoče kaj pomenila, se mi združitev zdi smiselna," je dodal Zupan.
Brez Kreslina, a z Leskovarjem
V nasprotju s praznovanjem 30. obletnice oddaje je Bulič zbral okoli sebe mlajšo ekipo nastopajočih. Pred petimi leti so na odru stali na primer Vlado Kreslin (sicer ena izmed večjih neuresničenih sinočnjih želja, da bi nastopil z Martinom Krpanom), Miro Tomassini in Lado Leskovar, ki je tokrat sedel med občinstvom in se pridružil Buliču v pogovornem delu oddaje, kjer je beseda nanesla na letošnjo predstavnico na Evroviziji Tinkaro Kovač. "Ona je preprosto predobra," je znova poudaril Leskovar.
Mladi obrazi med legendami
"Ko govorimo o Lačnem Franzu, mora biti v njem Zoran Predin. Vsi drugi so lahko mlajši," je napovedal Bulič. In res, Predin je na oder prišel s precej pomlajeno skupino. "Sam se bolj spominjam Dragana kot njegove oddaje. Če govorimo o njem, govorimo o oddaji in obratno. Dragan je vedno bolj podoben Dedku Mrazu in na takšen način tudi prinaša mlajšim rodovom spomine, znanje in vedenje o pretekli glasbi. To je vedno dobro, ko si mora kakšna mlada skupina najti prostor na slovenskem glasbenem prizorišču, saj vidi, kaj se je že zgodilo, da se ne ponavljajo," je za MMC dejal Predin in sklenil: "Mislim, da bi potrebovali vsaj še pet ali šest takšnih Draganov."
V studiu tudi Jure Franko
A ne le spomini na glasbenike, Bulič je poskrbel tudi za posebne goste, kot je bil na primer nekdanji uspešni smučar Jure Franko, in z njim pospremil nastop skupine svoje žene Simone Vodopivec Ultimat. "Simona je včasih prepevala, da so najboljši fantje že poročeni. Ko je spoznala tega fanta, je spremenila svoje mnenje," se je pošalil ob napovedi skupine Ultimat Bulič.
"Dragan, hvala za tvoj trud," so se zahvaljevali člani še ene - posebej za to priložnost - združene skupine Wellblott. A ni se končalo s črko "w", marveč s številko. S skupino 1xBand, ki je pred 21 leti zastopala Slovenijo na Evroviziji s pesmijo Tih deževen dan - zadnjo pesmijo sinočnjega praznovanja ŠTOS-a (jutri si boste lahko na MMC-ju prebrali pogovor s Colejem Morettijem o spominih na nastop).
Celotni oddaji lahko prisluhnete spodaj, prav tako pa si pogledate nekaj utrinkov v fotogaleriji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje