Modrijani v Celje privabijo ogromno množico obiskovalcev. Foto: BoBo
Modrijani v Celje privabijo ogromno množico obiskovalcev. Foto: BoBo
Noč Modrijanov
Pevec Blaž Švab je dejal: "Ko nekdo po Noči Modrijanov reče, da je ponosen, da je Slovenec, takrat sem tudi jaz najbolj vesel." Foto: BoBo

Letošnja dva enaka koncerta sta imela podnaslov Tu smo doma. Oder je bil presežnik v zgodovini prireditev v Sloveniji, saj je bil velik kar 900 kvadratnih metrov in sestavljen iz devetih prizorišč na osmih ravneh. Scena na njem je bila zgrajena iz 110 kubičnih metrov lesa, ki jih je v Celje pripeljalo pet vlačilcev. Dogajanje na njem je spremljalo 250 luči, 60 mikrofonov, 180 kvadratnih metrov ekranov in 10 kamer.

Posnetek koncerta Noč Modrijanov 2018 bo januarja leta 2019 predvajala Televizija Slovenija.

Za vsako pokrajino več nastopajočih
Letošnji oder Noči Modrijanov je bil Slovenija v malem. Nastopajoči so prihajali iz hiš, ki so značilne za slovenske pokrajine (npr. primorska hiša iz kamna, štajerska, krita s skodlami, prekmurska s slamo …), tudi slovensko morje je valovilo pod čolnom. O tem, zakaj imajo radi Slovenijo in ljudi, ki tu živijo, pa so pripovedovali posamezniki in skupine z vseh koncev Slovenije. Oder je tako med drugim gostil stoletnika Viktorja Mikliča iz Novega mesta, kraljico terana Tinkaro Gulič, pesnika Ferija Lainščka, 95-letnega patra z Brezij, 15-člansko družino iz Ljubljane, vse koroške babice iz bolnišnice Slovenj Gradec, ekstremnega kolesarja iz Dolenjske, ribiča iz Izole in najmlajše Slovence – med njimi tudi Štajerca Hano in Tarika Abbasa, katerih oče je Sudanec.

Vsako od pokrajin je na odru ves večer zastopal "domači" ansambel, doma prav od tam: za Dolenjsko so peli in igrali Novi spomini, iz Prekmurja so bili Mladi Pomurci, iz Koroške je prišel ansambel Naveza, Primorsko je zastopal Ansambel Akordi, Ansambel Jureta Zajca je bil iz Notranjsko–kraške regije, iz Gorenjske Ansambel Storžič, iz Ljubljane je bil Ansambel Poljanšek, Ansambel Vikend pa je zastopal Štajersko. Poskočni muzikanti so bili vandrovci in so nastopali na vseh odrih, za vsako pokrajino pa so si nadeli tudi posebna oblačila. Seveda so bili na odru ves večer tudi Modrijani.

Navada pa je že, da Noč Modrijanov soustvarijo res številni slovenski glasbeniki, vseh generacij in raznolikih zvrsti. Letos so se tako Modrijanom ob 28 narodno-zabavnih ansamblih med drugimi pridružili še Jan Plestenjak, Nina Pušlar, Rok Ferengja, Nika Zorjan, Marjan Smode, Rok Kompare, Žan Serčič, Elda Viler, Manca Špik, Dejan Vunjak, Vinko Šimek, Alfi Nipič, Oto Pestner, Aleksander Jež, BQL, Vivere, 280 članski zbor Gimnazije Celje Center, najboljši evrovizijski zbor Carmen manet, Harmonikarski orkester Roka Švaba ...

Brez zimzelenih ni šlo
Pesmi so bile izbrane tako, da so prihajale vsaka iz svoje pokrajine. Tako je iz Dolenjske med drugim zazvenela Deželica sonca in grozdja, Prekmurje je najavila Vsi so venci vejli, za Koroško so zapeli Kam le čas beži, Bella signorina je pripeljala Noč na morju in Primorsko, Notranjci in Kraševci so se prepoznali v Postojnski jami, iz gorenjske hiške so prepevali Prelepa Gorenjska in Otoček sredi jezera, za Ljubljano so zapeli in zaigrali Ljubljančanke in Spomini stare Ljubljane, Štajerci so bili seveda V štajerski kleti. Proti koncu pa Slovenija je domovina moja, Golica, Slovenija, od kod lepote tvoje … Modrijani so za vsako pokrajino izbrali še nekaj svojih pesmi.

Pevec Modrijanov Blaž Švab je po koncertih za spletno stran dogodka dejal: "Noč Modrijanov ima moč, res ima moč. Zame, da spoznavam, kje so meje moje zmogljivosti, za druge, da jih spomni, na kaj smo lahko ponosni kot Slovenke in Slovenci. Menim, da smo velik narod, ki lahko piše velike zgodbe. Najbolj sem ponosen na to, ko se ljudje na Noči Modrijanov počutijo kot Slovenci, napisano z velikimi črkami. Ko nekdo po Noči Modrijanov reče, da je ponosen, da je Slovenec, takrat sem tudi jaz najbolj vesel."