Odzivi oboževalcev na različnih spletnih družabnih omrežjih so različni, saj se mnogim pesem zdi zelo (že preveč) podobna Madonninemu singlu Express Yourself iz leta 1989, drugi spet trdijo, da gre za odlično poppesem. Oglasili so se tudi Gagini stanovski kolegi: Elton John je pesem, ki so jo že vnaprej napovedovali kot novo gejevsko himno, označil za "najbolj gej zadevo vseh časov" in ji prerokoval, da bo sklatila pesem I Will Survive s prestola gejevskih himn.
Mnogi pa nove pesmi nesporne kraljice popa ta hip ne primerjajo le z Madonno, Gagi očitajo tudi "sposojanje" od skladbe Waterfalls dekliške zasedbe TLC, pa od dveh pesmi Princea, The Pope in Raspberry Beret. Od Madonne naj Gaga ne bi "ukradla" le melodije in ritma, ampak tudi tematiko uspešnice Express Yourself. Neki oboževalec Gage ja zapisal: "Pesem Lady Gaga je dobra, a, moj Bog, slišati je točno tako kot Madonnina Expres Yourself." Drugi pa je dodal: "Ne le, da je slišati kot Madonnina Express Yourself. Dejansko lahko poješ besedilo izvirnika na melodijo te pesmi."
Pri Guardianu so single Born This Way opisali kot "utripajočo, skoraj disko himno, ki udriha, dokler ne pride refren, ki udari s težo obleke iz mesa (tu so se nanašali na razvpito opravo Gage na podelitvi MTV-jevih nagrad, op. a.)". Dodajajo še, da pesem sporoča: "Ljubi samega sebe, kdor koli že si."
Zakaj se gejev dotakne "girl power"?
Meghan Casserly z Forbesa pa ugotavlja, da je pri gejevskih himnah, kot so Ain't No Mountain High Enough Diane Ross, I Will Survive Glorie Gaynor in Dancing Queen Abbe, zanimivo to, da so vse pesmi, ki naj bi poveličevale žensko emancipacijo.
Pred leti je Christina Aguilera gejevsko skupnost očarala s komadom Beautiful, s pesmijo, o kateri je sama povedala, da se je z njo spopadla z zlorabo iz otroštva, potem je leta 2009 prišla Beyonce s pesmijo Single Ladies, v kateri samske ženske opogumlja, naj od svojih moških zahtevajo, da jim nataknejo poročni prstan - tudi ta je bila v trenutku uspešnica v gejevski skuposti.
Zakaj se geji počutijo tako povezane s tematiko "girl powerja", se sprašuje Casserlyjeva? Uredniki knjige Queer iz leta 2002 so nanizali deset lastnosti, ki jih mora imeti pesem, da postane uspešnica v gejevski skupnosti. Ti so, kot boste najbrž sami opazili, tudi elementi v feminističnih himnah: izvajalka mora biti diva z močnim glasom, tematika mora biti težavna ljubezen, sporočilo naj bo "nisi sam", pa tudi "odvrzi skrbi in se zabavaj", omenjena naj bo trdo prigarana samozavest, pesem naj ima odkrit seksualni naboj, tu je še tema iskanja potrditve, pa spodbuda za razočarane nad svetom, na koncu pa naj ljubezen ne premaga vse. Krovno sporočilo pesmi mora biti "bodi, kar si in se ne opravičuj za to".
Gaga je vse naštete elemente vključila v Born This Way, zato Casserlyjeva sklepa, da bi morala pesem postati največja in najboljša himna vseh časov, saj strogo sledi zgornjemu receptu in je himna, ki nagovarja čisto vsakega človeka na planetu - pa naj bo istospolno usmerjen, heteroseksualec, biseksualec ali transseksualec - in vse spodbuja, naj bodo to, kar so. "Don't be a drag, just be a queen," sporoča Lady Gaga.
Spodaj poslušajte Gagino novo pesem Born This Way, za primerjavo pa prilagamo še Madonnino Express Yourself. Sta si res tako podobni? Presodite sami.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje