Glasbeno-razvedrilno uredništvo Prvega programa Radia Slovenija je že od nekdaj pomembno gibalo sodobnega glasbenega izraza. S spodbudami, širjenjem ustvarjalnega polja, odpiranjem prostora v različnih programskih pasovih, s predstavitvami in raznovrstnimi medijskimi napovedmi glasbeni uredniki izpolnjujejo vlogo vmesnega člena med glasbenimi ustvarjalci in občinstvom. V letu 2023 je uredništvo pripravilo številne projekte.
Ob vsej glasbeni raznovrstnosti so na Prvem programu letos po desetih letih obudili Festival slovenskega šansona. Spomladi sta bila v Kulturnem domu Krško in Gledališču Park v Murski Soboti dva koncertna predizbora. Strokovna komisija je izmed dvajsetih nastopajočih izbrala deset šansonov, ki so se potegovali za več nagrad na oktobrski sklepni prireditvi v Rogaški Slatini. V poletnih mesecih so potekala studijska snemanja, postprodukcijska priprava za digitalno izdajo. Rezultat je dvajset novih šansonov, aktualnih, drznih, iskrivih, družbeno kritičnih, pomenljivih in šaljivih. Naziv najboljši šanson leta 2023 pa si je prislužilo Dekle iz zlatih sanj Tomaža Hostnika.
Za spodbujanje avtorskega izraza in živih nastopov glasbenikov si že sedmo leto prizadeva tudi oddaja Prva vrsta, ki je na začetku leta 2023 v etru Prvega programa zazvenela že dvestotič. Nastopil je kontrabasist in skladatelj Robert Jukič, ki je z zasedbo in člani godalnega kvarteta Simfoničnega orkestra RTV Slovenija premierno predstavil projekt Za sosednjo mizo.
Do konca leta se je zvrstilo še enaindvajset oddaj, s katerimi so izvajalci premierno predstavili nove skladbe ali pa so napovedali prihajajoči koncert in festival. Tako se je Prva vrsta v iztekajočem se letu povezala s Kavč festivalom, Drugo godbo, Big Bandom RTV Slovenija, Kreativno Jazz Kliniko, Godalkanjem ter prazničnim koledovanjem.
Na Prvem programu domuje tudi najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija Četrtkov večer domačih pesmi in napevov. Že sedem desetletij ohranja narodnozabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodnozabavne glasbe, enkrat mesečno pa gosti zasedbe v živo z neposrednim prenosom. Ob 70-letnici je uredništvo v Kulturnem domu v Mengšu pripravilo koncert z neposrednim prenosom, na katerem so nastopili Alpski kvintet, Ansambel Braneta Klavžarja, Ansambel Ano ur'co al'pej dvej, Trio Roberta Smolnikarja s pevko Mojco Bitenc ter Septet Andreja Topliška.
Poseben poklon je glasbeno uredništvo Prvega programa namenilo sedemdesetletnici kantavtorja Janija Kovačiča. V okviru oddaje Pesem v žepu je nastal štiridelni niz oddaj z naslovom Priročnik za kantavtorje. Na slovenski kulturni praznik, 8. februarja, pa je iz Cankarjevega doma na Prvem programu neposredno zazvenel koncert Kontra - Alba, večer izbranih pesmi Janija Kovačiča v interpretacijah Vite Mavrič, ki je prav tako nastal ob počastitvi kantavtorjeve okrogle obletnice. Šansoni v priredbah Jake Puciharja odslikavajo Kovačičevo videnje sveta: spoznamo pronicljivega opazovalca, ki v vseh časovnih obdobjih ostaja neizprosen kritik družbenih zablod.
Neposredni stik z živo glasbo
Posebno poslanstvo Radia Slovenija je spremljanje, ohranjanje in posredovanje žive glasbene produkcije. Prvi program v sodelovanju z Glasbeno produkcijo RTV uredniško in programsko skrbi za snemanja koncertov Big Banda RTV Slovenija, Otroškega in Mladinskega pevskega zbora ter Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Koncerte neposredno prenaša ali pa jih predvaja v Sobotnem glasbenem večeru.
V okviru teh sodelovanj ste lahko letos poslušali vodene radijske koncerte z neposrednim prenosom (Koncert ob Dnevu madžarske kulture s solistom Kornélom Fekete-Kovácsem in Big Bandom RTV Slovenija, Mladi jazzisti KGBL in Big Band RTV Slovenija). Poleg tega Prvi program v okviru oddaje 41 stopinj vročine spremlja in snema vse abonmajske koncerte Big Banda RTV Slovenija v Siti teatru v Ljubljani, vrhunec letošnjega leta je bilo vsekakor programsko sodelovanje pri projektu Jumbo Big Band, kjer so se po dolgih letih ponovno združili trije nacionalni jazzovski orkestri in skupaj koncertirali v Beogradu, Zagrebu in Ljubljani.
Z maloštevilno, a izredno predano tehnično ekipo tonskih mojstrov, glasbenih producentov in asistentov Radijske produkcije so bili glasbeni uredniki letos veliko na terenu. Skupaj so poskrbeli za snemanje in koproduciranje številnih koncertov, ki so obogatili arhiv in v domove poslušalcev prinesli pisano ponudbo sveže domače in tuje glasbe. Veliko terenskih in koncertnih posnetkov nastane pod okriljem oddaje Slovenska zemlja v pesmi in besedi: dva koncerta mednarodnega komornega zbora Utopija in realnost, mladinsko glasbeno komedijo Otroci s postaje Zoom, koncert nemške srednjeveške lirike Minezang v okviru projekta Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti!, pa tudi vsakoletni koncert Zajuckaj in zapoj – Mačka miško, miš pšeničko, jubilejni koncert ob 20. obletnici ženske pevske skupine Cintare ter, prireditev Napev – odsev (državno srečanje poustvarjalcev ljudskega izročila). Kot vsako leto je tudi letos na Prvem programu zazvenelo decembrsko Kreslinovanje v Cankarjevem domu ter Božični koncert Revijskega orkestra in zborov RTV Slovenija. V vaše domove so pripeljali festivale Šanson, Popevka, Poletna noč ter Melodije morja in sonca, Festival Beltinci ter sodelovali s Kavč festivalom, Drugo godbo ter festivalom Godibodi.
Nove glasbene izdaje v znamenju jazza, šansona in glasbe za otroke
V sodelovanju z Glasbeno in Radijsko produkcijo RTV Slovenija in Založbo kakovostnih programov RTV Slovenija v glasbenem uredništvu skrbijo tudi za izdaje novih albumov. V letu 2023 so predstavili tri albume s področja jazza: Mia Žnidarič in Big Band RTV Slovenija: Obarvana, Alex Sipiagin in Big Band RTV Slovenija: New York Suite ter Robert Jukič 4: Izza. V sodelovanju Prvega programa, ZKP RTV Slovenija in založbe Pivec je konec februarja izšla Kantata za osamljeni ženski glas in klavir z naslovom Ko me ne bo, bom spet prišla do vas. Kantato izvajata njen avtor, pesnik, pisatelj in glasbenik Milan Dekleva ter pevka Vesna Zornik. Kompilacija Festival slovenskega šansona 2023 je nastala ob koncu letošnjega istoimenskega festivala. Z enim od festivalov je povezana tudi Poletna noč: Koncertni vrhunci. Vsako leto poskrbijo tudi vsaj za eno izdajo otroške glasbe, letos je bila to glasbena zbirka za otroke Kamenček na kamenček. Za ta projekt je Otroški pevski zbor RTV Slovenija pod vodstvom Anke Jazbec in ob spremljavi pianista Klemna Golnerja, na novo posnel devet pesmi, celoten album pa je presek glasbene ustvarjalnosti za otroke Tomaža Habeta.
Ob vsem naštetem se v uredništvu Prvega programa v tedenskih oddajah sprehajajo vse od etno glasbe (Etnofonija), gospela, bluesa in countryja (portretne in koncertne oddaje Sobotni glasbeni večer), ljudske glasbe (Slovenska zemlja v pesmi in besedi), ljubiteljske kulture (Prisrčnica), latino glasbe in jazza (Nedeljski večer z Branetom Rončelom, Jazz pred polnočjo, 41 stopinj vročine), do godb (Medenina) in zborovskega petja (Prvi poje) ter aktualnega dogajanja (Godbe z zgodbo) in oddaje za mlade (Huda muska).
Ob tem, da glasbeno uredništvo pripravlja lastne vsebine, pa glasbeno opremlja tudi specializirane oddaje drugih uredništev (Sledi časa, Intelekta, Sobotno branje, Razkošje v glavi, Nedeljska reportaža, Eppur si muove, Labirinti sveta). V okviru glasbenega uredništva je prav letos zaživela tudi nova zvočna podoba jutranjega programa in prenovljen avizo, identifikacijski spoti in nove podlage za oddaje drugih uredništev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje