Pred petimi desetletji so v Festivalni dvorani Bled namreč prvič pripravili festival, na katerega so povabili nekaj uveljavljenih glasbenih ustvarjalcev - na prvih popevkah so namreč sodelovali le povabljeni, znani glasbeniki, ki so zapeli po več skladb uveljavljenih avtorjev, občinstvo in strokovna žirija pa sta izbrala vsaj svoje najboljše. Za glasbeno spremljavo je skrbel Zabavni orkester Radia Ljubljana pod vodstvom Jožeta Privška, pri nekaterih skladbah pa se je pevcem in pevkam pridružil tudi Trio Sepe.
Takrat je občinstvo med 20 sodelujočimi skladbami najbolj prepričala Mandolina (avtorja Vladimir Stiasny in Lev Svetek), ki sta jo zapela Beti Jurkovič in Stane Mancini. Drugo nagrado občinstva je na prvem festivalu dobila pesem Zvezde padajo v noč (V. in S. Avsenik, Ciril Zlobec) v izvedbi Nina RobičainMarjane Deržaj- ta je dobila tudi nagrado strokovne žirije -,na tretje mesto pa se je uvrstila Pojdi spet na Bled(Franc Podjed - besedilo in glasba), ki sta jo pela Nino Robič in Majda Sepe.
Tretjeuvrščeno po izboru občinstva je kot najboljšo izbrala tudi strokovna žirija, nagradili pa so še Gregorja Strnišoza besedilo skladbe Zemlja pleše.
Na drugi Popevki zmagala Malokdaj se srečava Druga izvedba festivala je še potekala na Bledu - takrat je občinstvo za najboljšo izbralo skladbo Malokdaj se srečava (Mojmir Sepe, Gregor Strniša), ki sta jo pela Beti Jurkovič in Lado Leskovar, nagrado strokovne žirije pa je dobil Orion (glasba Jure Robežnik, besedilo Gregor Strniša), v izvedbi Marjane Deržaj in Katje Levstik -,nato pa se je prizorišče preselilo v Ljubljano, kjer je Popevka leta 1964 potekala na Gospodarskem razstavišču (takrat je občinstvo prepričala danes legendarna Poletna noč), vsa naslednja leta do 1983 pa v Hali Tivoli.
Do začetka 80. let je Slovenska popevka razveseljevala s skladbami, ki jih danes imenujemo "večno zimzelene", obdobje pa "zlata leta popevke". Še danes si tako prepevamo pesmi, kot so Med iskrenimi ljudmi, Poletna noč, Maček v žaklju, Vzameš me v roke, 30 let, Ljubljančanke, Pegasto dekle, Presenečenja, Dan neskončnih sanj in številne druge. Nekatere izmed njih so slavile na festivalu, nekatere pa so se zgolj tako priljubile ljudem, da so danes ušesu bolj znane kot pa kakšna zmagovalna.
V začetku 80. let je Popevko zamenjala Pop delavnica Proti koncu svojega prvega obdobja (nekje do konca 70. let) je Popevka počasi zgubljala svoj pomen, tudi skladbe so pritegnile vse manj pozornosti - leta 1983 je postalo jasno, da je več zanimanja za novo Prisluhnite-Izberite (ta se je že leto pozneje preimenovala v Pop delavnico) kot Slovensko popevko, tako da se RTV Slovenija odločila, da jo umakne. V oddaji Prisluhnite-Izberite so poslušalci vsak teden med petimi glasbenimi novostmi izbirali svojega favorita. Na koncu se je 16 finalistov predstavilo še v televizijski oddaji, ki je nato dala zmagovalca.
Do leta 1993 je na tem glasbenem tekmovanju sodelovalo več kot 600 skladb, večinoma do takrat še manj uveljavljenih glasbenikov in skupin, kot so Čudežna polja, 12. Nadstropje, Gu-gu, Agropop, Bazar, Obvezna smer, Pop Design, Panda, Boogie, Čuki, Avtomobili, Nace Junkar, Janez Bončina - Benč, Tomaž Domicelj, Damjana Golavšek, Zoran Predin, Jan Plestenjak in številni drugi.
Na tem glasbenem tekmovanju so se predstavile (in uspele) skladbe Želim si na Jamajko (Gu-gu), Ob šanku (Janez Bončina - Benč), Srce je popotnik (Obvezna smer), Rekla je ne (Don Mentony Band), Skuštrana (Zoran Predin in Prijatelji), Ko prižgeš nov dan (Društvo mrtvih pesnikov) itd.
Sočasno so se odvijali tudi nekateri drugi glasbenih festivali in oddaje - v Laškem je Lado Leskovar organiziral Zlati Rog, v Rogaški Slatini se je leta 1984 začel festival jugoslovanskega šansona, na TV Slovenija pa so gledalci lahko spremljali mesečno oddajo Orion, ki je na koncu leta svoj epilog doživela v obujeni Slovenski popevki.
Obuditev Popevke s pesmijo Za prijatelje Leta 1998 je po predstavitvi (in zmagi) v Orionu na njej po izboru občinstva slavil Andrej Šifrer s skladbo Za prijatelje, eno redkih pesmi, ki je dosegla priljubljenost pesmih iz zlatega obdobja, leto pozneje pa Foxy Teens s pesmijo Naj pada zdaj dež. Urednik, scenarist in režiser oddaje Slavko Hren se je po letu 2000 odločil, da Orion postane samostojna oddaja, Popevka pa znova pravi festival.
Skratka, skozi desetletja je Popevka dala ogromno skladb, ki so si jih poslušalci (upravičeno) za vedno zapomnili. Sprehodite se še enkrat čez vseh pet desetletij Slovenske popevke s pomočjo nekaj videov iz arhiva RTV Slovenija - posnetki skladb do leta 1977 niso izvirni, ampak iz oddaje ob 15-letnici Popevke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje