Njena glasba je v zadnjih dneh pritegnila vsaj toliko pozornosti kot kreacije Christopherja Baileyja za pomlad in poletje 2013, ki pa si jih tako ali tako le redkokateri "navadni smrtnik" lahko privošči.
Pozornost je seveda Ren pritegnila že prej, vsekakor pa to pomlad, ko je izdala svoj prvenec Through the Night, ki je sledil lanski uvrstitvi na BBC-jev seznam Sounds of 2012 - izboru glasbenikov, ki jih velja imeti "na radarju". A lahko bi izšel že leto prej, če se ne bi zgodila skoraj usodna nesreča ...
Ren, tako kot številni velikani britanskega popizročila, prihaja iz Manchestra, če smo bolj natančni, iz Salforda, prav tistega, kjer je bila pred "nekim" mladinskim klubom, ki zdaj velja za enega najbolj ikoničnih krajev v vsej Angliji, posneta kultna naslovnica albuma The Queen Is Dead velikih Smithsov. In k Smithsom se v tem prispevku še vrnemo.
Kot je mogoče prebrati v "uradni" biografiji temnolase Ren (krajše za Lauren), ji je irsko ljudsko glasbo in druge tradicionalne zvoke približal njen glasbeno nadarjeni in dejavni oče (nastopal je po pubih), v najstniških letih je odkrila Joni Mitchell in Joan Baez, pa tudi Smithse (k njim se vrnemo še enkrat) in Alicio Keys.
Po nekaj slabih glasbenih izkušnjah v okviru izobraževalnega sistema je svoje posnetke naložila na MySpace, in tako se je vse skupaj začelo zares: odkril jo je menedžer Paul Harrison, jo pripeljal v London, kjer se je s producentom Jimmyjem Hogarthom zaprla v studio in kmalu odšla na turnejo s skupino Glasvegas.
Pri 20 je njena kariera vzcvetela. Prvič je odpotovala v ZDA, padale so zanimive ponudbe za sodelovanje, med drugim od raperja Nasa, posnela je prvi video, morala bi nastopiti na Glastonburyju, s čimer bi se ji dokončno uresničile sanje ...
Že prej je bila odločna, kako je šele zdaj!
Album je začela snemati maja 2011, a jo je nato nenavadna nesreča (vpleteni so bili akrobatski skoki na neki zabavi s prijatelji) prikovala na bolniško posteljo. Na začetku je celo mislila, da je ohromela, a je nato počasi okrevala, ob podpori fanta in pogovorov o glasbi in filmih. Želja, da bi svojo glasbo delila s svetom, je bila vse močnejša.
Nato pa je prišel še klic njenega junaka Johnnyja Marra, druge polovice gonilne sile skupine The Smiths poleg Morrisseyja. Slišal je, da se ne počuti dobro, a slišal je tudi njeno pesem Through the Night. Želel si jo je spoznati in snemati z njo. Kot Ren pravi zdaj, je bližnje srečanje s smrtjo dalo njenemu življenju veliko več globine. Že prej je bila odločna, predstavljajte si, kako je zdaj, piše v njeni biografiji, ki jo na spletni strani zaključujejo s stavkom: "Ko Ren odpre usta in zapoje, v nebo poleti nov angel s severa."
Leto pozneje je njen album vendarle izšel in naletel na dobre odzive. Pod okriljem projekta Burberry Acoustic, v okviru katerega ta kultna britanska modna znamka daje prostor za promocijo "mladim britanskim talentom, v katere verjamejo", je posnela akustično različico Do Right By Me, dve njeni drugi pesmi pa smo zdaj slišali na modni reviji trenutne kolekcije, ki jo bodo petične stranke lahko kupovale že čez nekaj dni. Če že ne moremo imeti tistega Burberryjevega trenčkota za nekaj evrskih tisočakov, si lahko za dobrega desetaka privoščimo nekaj dobre glasbe z Otoka.
Alenka Klun
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje