Foto:
Foto:
Johannes Kepler je umrl leta 1630.
V Španiji so sprejeli demokratično ustavo.

1901 se je v Berlinu rodila nemška pevka in igralka Marlene Dietrich. Njena najbolj znana vloga je Plavi angel.

Dietrichova, ki se je rodila kot Maria Magdalena von Losch, se je v Hollywood odpravila takoj po tem, ko se je leta 1930 proslavila v Plavem angelu Josefa Sternberga. Postala je seksualni simbol, a je v njeni domovini, kjer je bil na vzponu nacizem, niso marali. Minister za propagando tretjega rajha Joseph Goebbels jo je leta 1934 pozval, naj se vrne v Nemčijo in prevzame svojo vlogo ikone kinematografske industrije, igralka pa se je v odgovor odločila za ameriško državljanstvo.

Med vojno je celo spremljala britanske vojake na fronto, ob kapitulaciji Nemčije pa je za radio BBC nemške vojake pozvala, naj se ne žrtvujejo. "Vojna je sranje! Hitler je idiot!," je med drugim dejala. Medtem ko se bo Dietrichovi nemški predsednik Rau v četrtek poklonil kot veliki borki za demokracijo, so jo mnogi rojaki tudi po koncu druge svetovne vojne obravnavali kot izdajalko. Ko je leta 1960 zadnjič pred smrtjo obiskala Nemčijo, so jo številni pričakali s transparenti z napisi: "Pojdi domov!". Rehabilitirana je bila zelo počasi. Berlin je na primer enega svojih trgov poimenoval po njej šele leta 1997. Umrla je leta 1992.


Leta 1571
se je rodil nemški astronom Johannes Kepler. S svojimi temeljnimi odkritji pri preučevanju nebesnih teles in vesolja spada med največje ume vseh časov. Odkril je, da ima tirnica planeta Mars okoli Sonca obliko elipse, kar je osnova za njegove tri zakone, s katerimi je dokončno potrdil heliocentrično teorijo. Umrl je leta 1630.

Leta 1822
se je rodil francoski znanstvenik Louis Pasteur, kemik, ki je preučeval fermentacijo in njene nepravilnosti. Iznašel je cepivo proti vraničnemu prisadu in steklini ter odkril postopek pasterizacije.

Leta 1831
je Charles Darwin z ladjo Beagle odplul na petletno potovanje, po katerem je začel razvijati svojo evolucijsko teorijo.

Leta 1949
je Nizozemska s podpisom kraljice Juliane priznala neodvisnost Indonezije.

Leta 1950
so ZDA in Španija obnovile diplomatske odnose.

Leta 1954
je 28 držav s sporazumom ustanovilo Svetovno banko.

Leta 1968
je Apollo 8 prvi opravil polet s posadko na Luno.

Leta 1978
so v Španiji po 40 letih diktature sprejeli demokratično ustavo Španije.

Leta 1979
so po izvedenem državnem udaru čete Sovjetske zveze vkorakale v Afganistan. To je bilo prvič, da je Sovjetska zveza posredovala v državi, ki ni bila članica Varšavskega pakta.