Rodila se je v Divači kot Ida Kravanja. Že v otroških letih jo je, kljub bolj "fantovskem" obnašanju pritegnila umetnost. Ko je leta 1926 kandidirala za miss Jugoslavije, so jo opazili predstavniki nemškega podjetja Ostermayer iz Berlina. Povabili so jo na poskusno snemanje in še istega leta je debitirala v filmu Kaj otroci prikrivajo staršem.
Kmalu si je spremenila ime v Ita Rina. Njena kariera se je samo še vzpenjala, vrhunec je doživela v filmu Erotikon iz leta 1929 pod taktirko režiserja Gustava Machatyja. Nastopala je v čeških in nemških filmih in postala ena najbolj znanih igralk v 30. letih 20. stoletja.
Pred drugo svetovno vojno se je poročila in se preimenovala v Tamaro Djordjević. Opustila je filmsko kariero in se posvetila družini, igrala ni več. Umrla je 10. maja 1979 v Budvi v Črni Gori.
Drugi dogodki na današnji dan ...
Leta 1304 je umrl Italijan Nicholas Boccasini, bolj znan kot papež Benedikt XI.
Leta 1438 je francoski kralj Karel VII. v Bourgesu zbral duhovščino in na svojo pest uveljavil reforme baselskega koncila, ki so postavljale oblast koncila nad papeževo.
Leta 1456 je bila Ivana Orleanska po svoji smrti oproščena krivoverstva.
Leta 1534 se je v današnjem Novem Brunswicku zgodilo prvo znano trgovanje med Evropejci in Indijanci.
Leta 1572 je umrl poljski kralj Sigismund II. Avgust, zadnji jagelonski vladar, ki je Poljsko združil z Livonijo in kraljevo Litvo ter ustvaril obsežno državo.
Leta 1798 so Združene države Amerike razveljavile zavezništvo s Francijo.
Leta 1799 so enote Randžita Singha zasedle položaje okoli Lahoreja.
Leta 1807 se je z mirom, sklenjenim v Tilsitu, med Francijo, Prusijo in Rusijo končala četrta koalicija.
Leta 1816 je René Théophile Hyacinthe Laennec izumil stetoskop. Slušalo, s katerim zdravnik posluša srčne tone in šume pri dihanju, je postalo nepogrešljiv del njegove opreme.
Leta 1848 se je v Guaratingueti, zvezna država São Paulo, rodil brazilski politik Francisco de Paula Rodrigues Alves.
1895 je v Giessnu umrl nemški astronom Friedrich Wilhelm Gustav Spörer.
Leta 1898 je ameriški predsednik William McKinley podpisal resolucijo, s katero so si ZDA priključile Havaje.
Leta 1915 se je končala prva soška ofenziva, ki se je začela 23. junija 1915.
Leta 1917 je ruski princ Georgij Jevgenjevič Lvov imenoval začasno rusko vlado.
Leta 1922 se je rodil francoski modni oblikovalec Pierre Cardin, ki je bil sicer rojen v Italiji. Cardin je zaslovel zaradi svojega avantgardnega modnega sloga. Pri kreacijah pogosto uporablja geometrijske oblike in motive, tudi na račun oblike ženskega telesa. Znan je tudi po 'unisex' krojih, primernih za oba spola. Leta 1991 je bil Cardin imenovan tudi za Unescovega ambasadorja dobre volje.
Leta 1937 so japonske enote vdrle na Kitajsko.
Leta 1941 so se ameriške enote izkrcale na Islandiji.
Leta 1942 so Nemci uvedli vojaško obveznost na Gorenjskem in Mežiški dolini.
Leta 1943 je Cankarjeva brigada pri Cerkljah vdrla na Krško polje, kjer je bilo sovražnikovo letalsko oporišče, in ga uničila.
Leta 1946 je Frances Cavier Cabrini postala prva svetnica iz ZDA.
Leta 1958 je ameriški predsednik Dwight David Eisenhower podpisal zakon o aljaški državnosti, ki je predstavljal prvi korak na poti k zvezni državi.
Leta 1969 je francoščina v kanadskem parlamentu postala enakovredna angleščini.
Leta 1972 je umrl jordanski kralj Talal bin Abdulah.
Leta 1976 so bile na ameriško akademijo West Point sprejete prve ženske.
Leta 1978 so Salomonovi otoki postali neodvisna država.
Leta 1991 so se na Brionih sešli predstavniki Slovenije, SFRJ-ja in Evropske skupnosti ter sprejeli Brionsko deklaracijo. Z deklaracijo je bil uveden trimesečni moratorij na slovensko osamosvajanje in končana 10-dnevna vojna za osamosvojitev.
Kljub temu pa sta slovenska vojska in policija ohranili popolno suverenost na slovenskem ozemlju in zato je predsedstvo SFRJ-ja 18. julija sprejelo odločitev, da se JLA v treh mesecih z orožjem in opremo umakne iz Slovenije.
Zadnji vojaki so Slovenijo zapustili iz koprskega pristanišča v noči s 25. na 26. oktober.
Leta 1994 je Severni Jemen zasedel Aden, s čimer se je končalo združevanje Jemna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje