Sprva so jih podeljevali na petih področjih, leta 1968 pa so uvedli še Nobelovo nagrado za ekonomske vede v spomin na Alfreda Nobela. Nobelovo nagrado podeljujejo enkrat letno za izjemne raziskovalne dosežke, izjemne tehnološke izume ali izjemne prispevke družbi.
Na začetku so jih podeljevali za fiziko, kemijo, fiziologijo ali medicino, književnost in za mir. Nagrade je v svoji oporoki predvidel švedski industrialec in izumitelj dinamita Alfred Nobel.
Podeljujejo jih 10. decembra, na obletnico Nobelove smrti, imena nagrajencev pa različni odbori in inštitucije, ki izbirajo nagrajence, praviloma objavijo že v oktobru. Kdo bo prejel nagrado za fiziko, kemijo in ekonomijo, izbere Švedska kraljeva akademija znanosti, nagrajenca za fiziologijo ali medicino izbere Inštitut Karolinska, dobitnika za književnost Švedska akademija, nagrajenca za mir pa odbor, ki ga imenuje norveški parlament.
Nagrado za ekonomijo je uvedla švedska centralna banka ob svoji 300-letnici. Prva svečana podelitev Nobelovih nagrad je bila v stari Kraljevi glasbeni akademiji v Stockholmu leta 1901; od leta 1902 naprej nagrado podeljuje švedski kralj.
Kralj Oskar II. sprva ni bil naklonjen zamisli, da bi prestižno nacionalno odlikovanje podeljevali tujcem, pozneje pa je spoznal vrednost publicitete, ki jo nagrada prinese njegovi državi, in si je premislil. Nagrado spremlja tudi večji denarni znesek, trenutno okrog 10 milijonov švedskih kron oziroma okrog en milijon evrov.
Nagrada je bila sprva namenjena spodbudi nagrajencu za nadaljevanje raziskav brez pritiska iskanja finančnih sredstev zanje, v praksi pa večina nagrajencev prejme nagrado prepozno, da bi bil ta namen dosežen.
Ker nagrada za ekonomijo ni omenjena v Nobelovi oporoki, se ne izplačuje iz njegove zapuščine in zato tehnično ni Nobelova nagrada. To zagovarjajo tudi Nobelovi nasledniki, vendar pa jo podeljujejo na skupni slovesnosti z Nobelovimi nagradami.
Leta 1968 so sklenili tudi, da v prihodnje ne bodo več uvajali novih nagrad v spomin na Alfreda Nobela.
Drugi dogodki na današnji dan ...
Leta 1394 se je rodil škotski kralj James I.
Leta 1508 so papež Julij II., nemški cesar Maksimiljan I., francoski kralj Ludvik XII. in aragonski kralj Ferdinand II. v Cambraiju sklenili zavezništvo proti Otomanskemu cesarstvu, ki je bilo usmerjeno proti Beneški republiki.
Leta 1508 je umrl lorrainski vojvoda René II.
Leta 1520 je Martin Luther javno zažgal papeško bulo, s katero je bil izobčen iz Cerkve.
Leta 1736 je umrl portugalski vladar Malte António Manoel de Vilhena.
Leta 1684 je Isaac Newton podal svojo teorijo o gravitaciji. Pri tem je izhajal iz Keplerjevih zakonov.
Leta 1750 se je rodil indijski sultan Tipu.
Leta 1817 je Mississippi postal 20. ameriška zvezna država.
Leta 1845 je Robert William Thompson patentiral z zrakom polnjene pnevmatike.
Leta 1865 je umrl belgijski kralj Leopold I.
Leta 1869 so v ameriški zvezni državi Wyoming ženske dobile pravico, da volijo.
Leta 1896 je umrl znameniti švedski kemik in izumitelj dinamita Alfred Nobel. S svojimi denarnimi sredstvi je ustvaril sklad za nagrade, ki se imenujejo po njem.
Leta 1906 je ameriški predsednik Theodore Roosevelt prejel Nobelovo nagrado za mir.
Leta 1917 se je rodil malezijski kralj Sultan Jahia Petra.
Leta 1927 se je v Sloveniji začelo organizirano posredovanje dela.
Leta 1936 se je angleški kralj Edward VII. odpovedal prestolu v korist svojega brata Jurija VI. Edward VIII. je postal kralj januarja leta 1936.
Leta 1941 so se japonske enote izkrcale na otoku Guam.
Leta 1941 je japonsko vojno letalstvo potopilo britanski bojni ladji HMS Prince of Wales in HMS Repulse.
Leta 1948 je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela in razglasila splošno deklaracijo o človekovih pravicah.
Leta 1948 se je rodil ustanovitelj Palestinske osvobodilne fronte Abu Abas.
Leta 1953 je Albert Schweitzer prejel Nobelovo nagrado za mir.
Leta 1970 je Norman Borlaug, oče zelene revolucije, ki so ga večkrat imenovali za rešitelja milijarde ljudi pred lakoto, prejel Nobelovo nagrado za mir.
Leta 1975 je Andrej Sakharov prejel Nobelovo nagrado za mir. Nagrado je na podelitvi prejela njegova žena Yelena Bonner.
Leta 1978 sta Menachem Begin in Anwar Sadat dobila Nobelovo nagrado za mir.
Leta 1983 je Lech Wałęnsa dobil Nobelovo nagrado za mir. Nagrado je v njegovem imenu prejela žena Danuta.
Leta 1984 je bil Desmond Tutu nagrajen z Nobelovo nagrado za mir.
Leta 1999 je umrl hrvaški predsednik in predsednik stranke Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) Franjo Tuđman. Rodil se je 14. maja 1922 v Velikom Trgovišću.
Leta 2004 so v Salvadorju postavili spomenik komunistu Carlosu Marighelli in s tem zaznamovali 35 let njegove smrti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje