Istega leta je generalni guverner Nizozemske vzhodnoindijske družbe s sedežem v današnji Džakarti v Indoneziji poslal odpravo pod Tasmanovim vodstvom v avstralske vode. Tasman se je najprej izkrcal na otoku, ki danes nosi njegovo ime, nato pa je priplul na Novo Zelandijo, Tongo in Fidži.
Leta 1821
se je rodil francoski pisatelj Gustave Flaubert, znan predvsem po romanih Madame Bovary, Salambo, Vzgoja srca in Skušnjava sv. Antona.
Leta 1863
se je rodil norveški slikar Edvard Munch, ki velja za klasika severnjaškega ekspresionizma. V slikah je izražal svoj življenjski nazor. Ukvarjal se je s človekom, njegovim strahom pred življenjem in smrtjo. Umrl je leta 1944.
Leta 1884
je v Ljubljani umrl pomemben slovenski slikar Janez Wolf, sicer doma iz Leskovca pri Krškem. Zgledoval se je po visoki renesansi in v drugi polovici prejšnjega stoletja veljal za enega najuglednejših slovenskih slikarjev.
Leta 1884
se je v Celovcu končal t. i. krvavški proces proti voditeljem ljubljanskega delavskega izobraževalnega društva. Franceta Železnika so najprej obsodili na 8, po pritožbi pa na 10 let hude ječe.
Leta 1888
se je v Zavodnjah rodil kipar Ivan Napotnik. Največ je ustvarjal iz lesa, žgane gline in brona. Njegovi kipi so polni harmonije in notranje dinamike, antični po podobi in faunovski po duši. Umrl je leta 1960.
Leta 1892
se je v Gorici rodil univerzitetni prof., zgodovinar dr. Milko Kos.Objavil je številne razprave o zgodovini kolonizacije posameznih slovenskih pokrajin in strnil dogajanje iz naše srednjeveške zgodovine. Njegovo največje delo je Zgodovina Slovencev.
Leta 1913
so znamenito sliko Leonarda da Vincija Mona Lisa vrnili v pariški muzej Louvre, od koder so jo ukradli leta 1911. Po dveh letih iskanja so jo našli v Firenzah.
Leta 1915
se je rodil ameriški pevec zabavne glasbe in filmski igralec Frank Sinatra. Bil je italijanskega rodu. Proslavil se je Od tod do večnosti in Nekateri so pritekli. Imel je prijateljske vezi s številnimi ameriškimi politiki pa tudi s podzemljem, zato je veljal za sporno osebnost. Umrl je leta 1998.
Leta 1921
so fašisti na pohodu skozi tržaško predmestje Barkovlje požgali slovenski Narodni dom, žarišče in središče kulturnega in prosvetnega življenja tamkajšnjih Slovencev.
Leta 1963
je Kenija razglasila neodvisnost od Velike Britanije. Po razglasitvi je bila Kenija sprva monarhija, leto kasneje pa je postala republika. Njen predsednik je postal Jomo Kenjata, ki je bil tudi sicer eden izmed voditeljev boja za neodvisnost. Kolonialno osvajanje je trajalo več kot 50 let, osvobodilno gibanje pa se je razmahnilo po drugi svetovni vojni, vodilo ga je pleme Kikujev.
Leta 1965
je imela legendarna angleška glasbena skupina The Beatles svoj zadnji koncert v Veliki Britaniji.
Leta 1969
je Grčija izstopila iz Sveta Evrope malo pred tem, ko naj bi jo izključili zaradi njenega vojaškega režima.
Leta 1986
je rusko potniško letalo tupoljev 134 strmoglavilo v Vzhodnem Berlinu, pri čemer je umrlo 70 potnikov in članov posadke.
Leta 1993
je madžarski predsednik vlade Jozsef Antall umrl v starosti 61 let.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje