Foto:
Foto:
Ladja Satuma.

Leta 1025
je umrl Vasilij II, pod katerim je Bizantinsko cesarstvo doživelo svoj zadnji vrh. Po dolgih letih boja je zlomil makedonskih Slovanov. Politične in teološke razlike so pripeljale do razkola med Rimom in Carigradom.

Leta 1095
je na cerkvenem shodu v Clermontu papež Urban II. pozval zbrane cerkvene dostojanstvenike in deželne vladarje, naj krenejo na vojaški pohod proti nevernikom, ki so zavzeli Palestino in Jeruzalem. S tem je spodbudil križarske vojne, ki so trajale celih dvesto let.

Leta 1832
se je rodil francoski inženir Alexandre Gustave Eiffel. Za svetovno razstavo, ki je bila v Parizu, je zgradil znameniti Eifflov stolp.

Leta 1846
so izšle Poezije Franceta Prešerna. To je bil gotovo eden pomembnejših mejnikov v slovenski kulturni zgodovini.

Leta 1848
je v Rimu prevzela oblast ljudska vlada in oklicala republiko. Pod Mazzinijevim vodstvom je skušala povezati vse italijanske državice v močno zvezo in zediniti Italijo.

Leta 1852
se je rodil francoski fizik Antoine Henri Becquerel. Odkril je radioaktivne žarke v uranovih spojinah. Umrl je leta 1908.

Leta 1859
se je rodil poljski zdravnik Ludvik Zamenhoff, ustvarjalec mednarodnega jezika esperanta. Umrl je leta 1917.

Leta 1890
se je rodil slovenski konstrukter in športni mecen Stanko Bloudek. Po mami je bil Slovenec, po očetu pa Čeh. V Ljubljano je leta 1909 prinesel prve prave nogometne čevlje. Znan je tudi kot konstruktor letal in graditelj velike skakalnice v Planici.

Leta 1906
so na Japonskem splavili največjo bojno ladjo na svetu, imenovano Satuma.