je bil Napoleon Bonaparte imenovan za vrhovnega poveljnika francoske armade v Italiji, s čimer se je začel njegov bliskoviti vzpon na vojaškem in političnem področju.
Leta 1824
se je rodil češki skladatelj in dirigent, utemeljitelj češke državne šole, Bedrich Smetana, ki je umrl 22. 5. 1884 v Pragi. Od leta 1874 je bil popolnoma gluh. Najbolj znani deli sta simfonična pesnitev Moja domovina in opera Prodana nevesta.
Leta 1836
je Teksas oklical neodvisnost in si nadel ime Lone Star - Samotna zvezda.
Združene države Amerike so republiko takoj priznale in jo šele leta 1845 sprejele v zvezo kot 28., kar je naslednje leto povzročilo mehiško-ameriško vojno.
Leta 1890
se je rodil pesnik, dramatik in publicist Joža Lovrenčič. Spada med najizrazitejše predstavnike začetnega ekspresionizma na Slovenskem. Umrl je leta 1952.
Leta 1908
se je rodil eden od pionirjev televizijske tehnike, nemški inženir Walter Bruch, znan po sistemu barvne televizije PAL.
Leta 1917
je po zmagi oktobrske revolucije odstopil zadnji ruski car Nikolaj II. Z vso družino so ga odpeljali v Jekaterinburg in ga ustrelili.
Leta 1919
se je v Moskvi začel ustanovni kongres Tretje internacionale.
Leta 1921
se je v Labinu začela splošna stavka rudarjev in delavcev.
Leta 1930
je umrl znani angleški pisatelj in esejist David Herbert Lawrence, rojen 11. 9. 1885. Najbolj znan roman je Ljubimec lady Chatterley.
Leta 1931
se je rodil zadnji sovjetski predsednik Mihail Gorbačov. Od leta 1985 je bil generalni sekretar Komunistične partije Sovjetske zveze, od leta 1990 pa predsednik Sovjetske zveze. Mihail Gorbačov je bil s svojo glasnostjo in perestrojko pobudnik sprememb v Sovjetski zvezi, zlasti demokratizacije družbe z uvajanjem večstrankarskega sistema, gospodarskih reform in svobode tiska. Leta 1990 je prejel Nobelovo nagrado za mir.
Leta 1945
je bila iz divizij VIII. korpusa ustanovljena 4. armada.
Leta 1956
je Maroko, ki je bil od leta 1911 francoska kolonija, postal neodvisna država.
Leta 1973
so v Parizu v navzočnosti generalnega sekretarja OZN dr. Kurta Waldheima podpisali sklepno listino o miru v Vietnamu.
Leta 1978
je Ianu Smithu, rodezijskemu predsedniku vlade, uspelo doseči sporazum s črnskimi voditelji o oblikovanju začasne vlade, ki bi sčasoma zagotovila prenos oblasti na črnsko večino.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje