Foto:
Foto:
Francoski kralj Ludvik XVI.
H. G. Wells
Na današnji dan je Boris Jelcin razpustil parlament.

Eneida je pravzaprav nadaljevanje Homerjeve Odiseje, medtem ko se je njegov Odisej vrnil domov, Vergilov Enej ostane v tujini, si ustvari novo domovino, jo vzljubi in postane njen voditelj. Vergil se je rodil 15. oktobra leta 70 pred našim štetjem.

Leta 1452
se je rodil italijanski dominikanski menih, pridigar in reformator Girolamo Savonarola. V Firencah je pridigal proti moralni pokvarjenosti, leta 1498 pa so ga zažgali kot krivoverca.

Leta 1792
so v Parizu razglasili prvo francosko republiko. S tem se je končala več sto let trajajoča burbonska monarhija. Pred tem so avgusta francoskega kralja Ludvika XVI. in njegovo ženo Marijo Antonietto zaprli, naslednje leto pa so ju obglavili.

Leta 1832
je umrl sir Walter Scott, pisatelj in pesnik, znan kot mojster dvogovorov in eden največjih piscev zgodovinskih romanov. Njegova najljubša tema je bila rodna Škotska. Napisal je 27 zgodovinskih romanov, med njimi je najbolj znan Ivanhoe. Nanj sta najbolj vplivala Alexandre Dumas in Aleksander Puškin.

Leta 1860
je umrl nemški filozof Arthur Schopenhauer, pogosto imenovan filozof pesimizma. Ostro je nasprotoval razvoju nemške filozofije po Kantu, zanikal je vse novejše pridobitve in dognanja ter skušal vrniti filozofijo k njenim temeljnim vprašanjem.

Leta 1866
se je rodil angleški pisatelj, novinar, sociolog in zgodovinar H. G. Wells, najbolj znan po svojih znanstvenofantastičnih in komičnih romanih.

Leta 1878
se je v vasi Glinje pri Cerkljah na Gorenjskem rodil skladatelj Franc Kimovec. V posvetnih skladbah je največkrat uporabljal prvine slovenske narodne pesmi

Leta 1883
se je rodil poljski skladatelj Karol Szymanowski. Bil je najvidnejša osebnost skupine Mlada Poljska, ki si je zadala nalogo obnoviti in preporoditi poljsko umetnost. Ker je Szymanowski veliko potoval, so nanj vplivale tuje glasbene kulture, predvsem francoska in nemška.

Leta 1949
so na Kitajskem oblikovali centralno ljudsko vlado, ki jo je vodil Mao Cetung. Vlada je 1. oktobra proglasila Ljudsko republiko Kitajsko. Od ustanovitve je bil njen predsednik, vendar pa dokaj nedejaven do sredine petdesetih let. Takrat je začel več reformnih gibanj, s katerimi je želel spodbuditi gospodarski in politični razvoj. Leta 1966 se je vrnil in začel kulturno revolucijo, dramatičen poskus radikalizacije države in preprečitve stagnacije. Molče je podprl skupino skrajnežev, tolpo štirih, ki je po njegovi smrti, 9. decembra 1976, poskušala priti na oblast. Njihov vzpon je preprečil Maov imenovani naslednik Hua Guofeng.

Leta 1993
je predsednik Rusije Boris Jelcin razpustil parlament. Poslanci naj bi blokirali delo skupščine in volitve. Uporni poslanci so se zaprli v zgradbo parlamenta, od koder so jih spravili s pomočjo vojske 1. oktobra.