Leta 1531
se je s podpisom mirovne pogodbe v Kapellu končala druga švicarska državljanska vojna. Rimskokatoliške oblasti so priznale Švicarsko konfederacijo.
Leta 1682
se je rodil znani francoski slikar Claude Lorrain, ki velja za enega najboljših krajinarjev 17. stoletja.
Leta 1747
se je rodil baron Žiga Zois, mecen in mentor slovenske razsvetljenske književnosti ter pospeševalec znanosti. V njegovi hiši so se zbirali vsi naši tedanji razsvetljenci Japelj, Kumerdej, Linhart, Vodnik.
Leta 1760
se je rodil ideolog utopičnega komunističnega družbenega koncepta, ki naj bi se uresničil z zarotniškim prevratom izbrancev, Francois Noel Babeuf.
Leta 1852
se je v Spodnjih Lokah pri Krašnji pod Limbarsko goro rodil slovenski pisatelj Fran Maselj Podlimbarski. Iz doživljanja avstrijske zasedbe Bosne je nastal njegov roman Gospodin Franjo.
Leta 1859
se je rodil Billy the Kid, ameriški desperado, znani razbojnik ameriškega jugovzhoda.
Leta 1876
se je rodil španski skladatelj Manuel de Falla, ki je skladal predvsem opere. Po koncu državljanske vojne je odpotoval v Argentino, kjer se je za stalno naselil.
Leta 1890
je veliko vojvodstvo Luksemburg postalo ustavna dedna monarhija med Nemčijo, Francijo in Belgijo, velika samo 2.586 kvadratnih kilometrov, v njej danes živi 381.000 prebivalcev.
Leta 1936
je nemški književnik, antifašist in izdajatelj časopisa Carl von Ossietzky prejel Nobelovo nagrado za mir.
Leta 1940
je vlada kraljevine Romunije pod vodstvom diktatorja Antonesca pristopila k trojnemu paktu osi Berlin-Rim-Tokio. Leta 1944 je bil Antonescu obsojen na smrt.
Leta 1974
sta se v Vladivostoku na Daljnem vzhodu sestala ameriški in sovjetski predsednik Gerald Ford in Leonid Brežnjev. Pogovarjala sta se o aktualnih mednarodnih vprašanjih in sovjetsko-ameriških odnosih.
Leta 1976
je umrl francoski pisatelj in politik Andre Malraux, eden prvih predstavnikov angažirane književnosti. Napisal je vrsto zelo odmevnih romanov in esejev.
Leta 1989
se je na osrednjem trgu Vaclavske namjesti v Pragi zbralo več kot 300.000 ljudi, ki so zahtevali demokratične spremembe v državi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje