Leta 1980 je diplomiral iz prava na univerzi svetega Cirila in Metoda v Skopju. Kasneje se je specializiral za trgovinsko in delovno pravo. Večkrat je obiskal ZDA, kjer je študiral teologijo in postal metodistični duhovnik.
Leta 1997 je postal vodja urada pri županu Kisele Vode. 21. decembra 1998 je bil imenovan za ministra za zunanje zadeve, a je bil na tem položaju manj kot eno leto. Ker je slovel kot zmeren reformist, ga je njegova stranka predlagala za kandidata na predsedniških volitvah novembra 1999. 14. novembra je Trajkovski z 52 odstotki glasov premagal protikandidata Tita Petkovskega, ki je prejel 45 odstotkov glasov, in na mestu predsednika države pet dni kasneje zamenjal Kira Gligorova.
Zaradi pritožbe Petkovskega je začasni predsednik sicer postal predsednik parlamenta Savo Klimovski, a je Trajkovski zaprisegel že čez en mesec, ko je komisija še zadnjič zavrnila pritožbe Petkovskega in njegovih privržencev. Trajkovski se je zavzemal za mir na območju nekdanje Jugoslavije in je bil leta 2002 nagrajen s svetovno mirovno nagrado, ki jo podeljuje svetovni metodistični svet.
Umrl je 26. februarja 2004, ko se je zrušilo njegovo letalo na poti na ekonomsko konferenco v Mostar. Z njim je bilo na letalu še osem ljudi, a strmoglavljenja letala – strmoglavilo je zaradi slabega vremena in goste megle – ni preživel nihče. Predsednika je preživela njegova žena Vilma in dva otroka, hčerka Sara in sin Štefan.
Drugi dogodki na današnji dan ...
Leta 1530 so nemški protestanti na državnem zboru v Augsburgu cesarju Karlu V. predstavili augsburško veroizpoved.
Leta 1788 je Virginia ratificirala ustavo in tako postala 10. zvezna država ZDA.
Leta 1861 je umrl turški sultan Abdul Medžid.
Leta 1876 je bil v bitki pri Little Big Hornu ubit polkovnik George Custer.
Leta 1894 se je rodil nemški fizik in matematik romunskega rodu Hermann Julius Oberth.
Leta 1900 se je v Windsorju rodil britanski državnik Louis Mountbatten, s pravim imenom Louis Francis Albert Victor Nicholas of Battenberg.
Leta 1928 se je rodil ruski fizik Aleksej Aleksejevič Abrikosov, ki je za svoje delo leta 2003 prejel Nobelovo nagrado.
Leta 1933 se je rodil James Meredith, ameriški aktivist za človekove pravice. Meredith se je kot prvi temnopolti Američan prijavil na univerzo Mississippi.
Leta 1938 je Douglas Hyde postal prvi irski predsednik.
Leta 1945 je Sean Thomas O'Kelly postal drugi irski predsednik.
Leta 1950 je vojska Severne Koreje prekoračila mejo na 38. vzporedniku in vkorakala v Južno Korejo, s čimer se je začela triletna korejska vojna. To je bil prvi večji spopad po drugi svetovni vojni.
Leta 1959 je Eamon de Valera postal tretji irski predsednik.
Leta 1960 je umrl nemško-ameriški astronom Walter Baade, s pravim imenom Wilhelm Heinrich.
Leta 1965 je umrl švedski astronom Bertil Lindblad, ki je skupaj z nizozemskim kolegom Janom Hendrikom Oortom dokazal, da se Rimska cesta ne vrti povsod enako.
Leta 1973 je Erskine Hamilton Childers postal četrti irski predsednik.
Leta 1975 je Mozambik postal neodvisna država, prvi predsednik pa je postal Samora Machel.
Leta 1991 je slovenska skupščina sprejela deklaracijo o neodvisnosti Slovenije in temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije. Deklaracija ob neodvisnosti je dokument, ki ga je sprejel slovenski parlament in ki podrobneje pojasnjuje odločitev za samostojno in neodvisno državo ter opredeljuje nadaljnje ravnanje Republike Slovenije po osamosvojitvi.
Leta 1993 je Kim Campbell kot prva ženska postala kanadska premierka.
Leta 1996 je v bombnem napadu v Dhahranu (Saudska Arabija) umrlo 19 ameriških vojakov.
Leta 1996 je umrl francoski raziskovalec, predsednik oceanografske družbe in kapetan ladje Calypso, Jacques Cousteau. Življenje je posvetil raziskovanju življenja v oceanih. Jacques Yves je bil tudi režiser številnih dokumentarnih filmov – Svet tišine in Svet brez sonca. Dolgo časa je bil tudi vodja oceanografskega muzeja v Monaku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje