Namen operacije Rosselsprung je bilo tudi zajetje Josipa Broza Tita. Foto: Cankarjev dom
Namen operacije Rosselsprung je bilo tudi zajetje Josipa Broza Tita. Foto: Cankarjev dom
Drvar je bil središče osvobojenega ozemlja s presledki od maja 1942 do konca vojne. Foto: Turistično društvo Herceg-bosanske županije
Tropski ciklon je prizadel Bangladeš, umrlo pa je okoli 10.000 ljudi. Foto: epa
Na današnji dan strmoglavljeno letalo je bilo letalske družbe China Airlines. Foto: epa
Marie N. je leta 2002 na Evroviziji zastopala Latvijo in zmagala. Foto: epa

Namen operacije je bil uničiti Centralni komite Komunistične partije Jugoslavije in vrhovni štab Narodnoosvobodilne vojske in partizanskih odredov Jugoslavije in nacionalni komite. Zajeti so nameravali Josipa Broza - Tita.

Drvar je bil središče osvobojenega ozemlja s presledki od maja 1942 do konca vojne. Operacija se je začela z letalskim bombardiranjem mesta. Temu je sledil prvi val jadralnih letal. Mnogi partizani so prvič videli taka letala in so bili prepričani, da so to sestreljena letala. Šele potem ko so iz letal začeli jurišati Nemci, so ugotovili zmoto in zavladala je panika.

Prvemu valu je sledilo letalsko bombardiranje in nov val jadralnih letal, ki so jim sledili padalci. Civilisti in partizani, ki so bili v mestu, so bili sprva presenečeni in so v paniki bežali iz mesta. Kmalu so se organizirali in napadli nemške sile.

Nemci so kmalu ugotovili, da Tita ni v mestu, ampak je na bližnji pečini, kjer je bival v baraki. Poskušali so prodreti do nje, a so jim to preprečili partizani, ki so nato izvajali protinapad na Nemce. Noč so preživeli na pokopališču ob nenehnih napadih svežih partizanskih enot, ki so prihajale na pomoč. Naslednji dan jim je na pomoč priskočila izvidniška enota, ki je prisilila partizane k umiku.

Vojaško gledano, je bila operacija skoraj popoln polom, edini vidni uspehi nemške vojske pa so bili: zajetje Titove uniforme in džipa ter zajetje Randolpha Churchilla, ki pa je kmalu pobegnil.

Leta 1681 je umrl španski dramatik Pedro Calderon de la Barca. Zapustil je
180 iger, njegova najpomembnejša dela pa so: Stanovitni princ, Življenje je sen in Sodnik Zalamejski.

Leta 1818 se je rodil švicarski kulturni in umetnostni zgodovinar Jakob Burckhardt, ki velja za začetnika in utemeljitelja sistematične umetnostne vede. Umrl je leta 1897.

Leta 1862 je umrl avstrijski igralec in dramatik Johann Nestroy. Pisal je predvsem lahkotne gledališke igre, komedije in burke, med katerimi je najbolj znana Lumpacij Vagabundus.

Leta 1963 je bila v Adis Abebi ustanovljena Organizacija afriške enotnosti (OAE) za dekolonizacijo celine in za večje sodelovanje med afriškimi narodi.

Leta 1985 je v tropskem ciklonu, ki je divjal po Bangladešu, umrlo okoli 10.000 ljudi.

Leta 1991 je Izrael za rešitev okrog 14.400 etiopskih Judov iz države, kjer je divjala državljanska vojna, vzpostavil zračni most z Etiopijo.

Leta 2001 je Erik Weihenmayer kot prvi slepi človek prišel na vrh najvišje gore
sveta Mount Everesta.

Leta 2002 je v morje strmoglavilo kitajsko potniško letalo letalske družbe China Airlines. Pri tem je umrlo 225 ljudi.

Leta 2002 je latvijska predstavnica Marie N. s pesmijo I Wanna zmagala na 47.
izboru za pesem Evrovizije v Talinu v Estoniji.

Leta 2003 je Néstor Kirchner po zmagi nad protikandidatom Carlosom Menemom postal predsednik Argentine. Bil je prvi izvoljeni predsednik po gospodarski krizi v državi decembra 2001.