Leta 1463
je po dvomesečnem obleganju hrvaško-ogrski kralj Matija Korvin zasedel Jajce, kar je povzročilo predajo turških posadk v približno šestdesetih drugih bosanskih mestih in utrdbah.
Leta 1606
so na angleškem dvoru prvič uprizorili Shakespearovega Kralja Leara.
Leta 1792
se je rodil izumitelj in matematik Charles Babbage. Dolgočasno preračunavanje logaritmov ga je pripeljalo do iznajdbe prvega računalnika. Leta 1834 je zasnoval računalnik Analytcal Engine. Teoretična zasnova ni bila nikoli realizirana v predvideni mehanski tehnologiji. Velja torej za praočeta sodobnih računalnikov, česar se je najbrž kljub nerazumevanju svojih sodobnikov zavedal.
Leta 1825
so v ZDA odprli 584 km dolg Eriejski kanal, ki je povezal reko Hudson z Eriejskim jezerom, torej je bila vzpostavljena povezava med Atlantskim oceanom in Velikimi jezeri.
Leta 1825
se je rodil slovenski slikar in freskant Janez Wolf.
Leta 1883
se je rodil francoski slikar Maurice Utrillo. Njegove so barvno sveže podobe Montmartra, pa vaška predmestja in katedrala.
Leta 1890
je umrl eden najslavnejših evropskih arheologov in zgodovinarjev Heinrich Schilemann, ki je na osnovi navedb v Homerjevi Ilijadi od leta 1868 iskal Trojo in jo tudi našel. Izkopal je tudi ostanke Miken.
Leta 1891
se je rodil ameriški pisatelj Henry Miller, ki je pisal v naturalistični tehniki z močnim poudarjanjem spolnosti.
Leta 1893
se je rodil kitajski državnik in revolucionar Mao Cetung.
Leta 1947
je bila objavljena Einsteinova splošna relativnostna teorija.
Leta 1971
so ZDA obnovile bombardiranje severnega Vietnama.
Leta 1990
so uradno razglasili izide plebiscita, na katerem so se prebivalci Slovenije 23. decembra 1990 odločili, naj Republika Slovenija postane samostojna in neodvisna država. Pred tem je Slovenija drugim republikam ponujala predlog konfederalne pogodbe, ki pa so jo z izjemo Hrvaške zavrnile. Socialistična stranka Slovenije je predlagala plebiscit o samostojnosti in neodvisnosti. Pobudo je prevzel Demos in 21. novembra je skupščina sprejela zakon. Stranke so se odločile, da je za uspeh potrebna absolutna večina. Glasovanja se je udeležilo 93,2 odstotka volilnih upravičencev, za samostojnost je glasovalo 88,2 odstotka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje