Za predsednika so ga izvolili po odstavitvi Jimeneza. Foto:
Za predsednika so ga izvolili po odstavitvi Jimeneza. Foto:
Rómulo Betancourt
Na naslovnici revije Time.
John F. Kennedy in Rómulo Betancourt
Z ameriškim predsednikom Kennedyjem sta se dobro razumela.
Leta 1605 se je rodil francoski astronom Ismael Bullialdus.
Clemenceau je bil ministrski predsednik Francije v letih 1906-1909 in 1917-1920.
Marx s svojim prijateljem Engelsom.
Louis Pasteur je odkril cepivo proti steklini in koleri.
Gamal Abdel Naser
Bil je voditelj egiptovske države od leta 1954 in eden izmed ustanoviteljev gibanja neuvrščenih.
John Herbert Chapman
Leta 1979 je umrl kanadski fizik John Herbert Chapman.

Leta 1981 je umrl oče venezuelske demokracije, predsednik Venezuele med letoma 1945 in 1948 ter nato med letoma 1959 in 1964, Rómulo Ernesto Betancourt Bello.
Rodil se je 22. februarja 1908. Kot mladenič je ustanovil in vodil več radikalnih študentskih skupin. V zgodnjih 30. letih je na Kostariki pomagal ustanoviti komunistično partijo.



Po izvolitvi se je soočil s prazno državno blagajno in ogromnim zunanjim dolgom, a mu je v mandatu uspelo, da je državo rešil dolgov. Minister za energijo Juan Pablo Perez Alfonso, ki ga je postavil Betancourt, je leta 1960 ustanovil dve pomembni instituciji - Corporación Venezolana de Petróleos, ki je nadzorovala nacionalno naftno industrijo, ter OPEC, mednarodni naftni kartel, ki ga je Venezuela ustanovila skupaj s Kuvajtom, Savdsko Arabijo, Irakom in Iranom. Zaradi več uporov vojske je Betancourt ukinil državljanske pravice, levica pa je tedaj ustanovila teroristično skupino, ki ji je orožje dobavljal Fidel Castro.

Tudi desničarji so začeli napadati predsednika, podpiral pa jih je diktator Dominikanske republike, Rafael Trujillo, ki je načrtoval več državnih udarov v Venezueli. Venezuelska vlada se je zaradi Trujilla pritožila Organizaciji združenih držav, kar pa je dominikanskega predsednika popolnoma razbesnelo, zato je naročil umor Betancourta. 24. junija 1960 so izvršili poskus atentata na predsednika. V napadu nanj je umrl vojak, predsednik pa je v napadu dobil hude opekline. Po koncu drugega predsedniškega mandata je ostal aktiven v politik. Leta 1973 je dobil dosmrtni položaj v venezuelskem senatu. Zadnja leta svojega življenja je večinoma preživel tako, da je pisal knjige in se posvečal ženi dr. Renee Hartmann. Umrl je v bolnišnici v New Yorku.

Drugi dogodki na današnji dan ...

Leta 48. pr. n. št. so v Egiptu ubili Gneja Pompeja Velikega, enega največjih rimskih državnikov in vojskovodij. Gnej Pompej je zatrl znameniti Spartakov upor in osvojil Jeruzalem. Rimski senat ga je izbral za konzula leta 52 pred našim štetjem, oblast pa je izgubil po porazu z Gajem Julijem Cezarjem v bitki pri Farsali. Po porazu se je odpravil v Egipt.

Leta 929 ali 935 je umrl češki knez in mučenik Václav I.

Leta 1605 se je rodil francoski astronom Ismael Bullialdus.

Leta 1790 je umrl avstrijski feldmaršal in mecen Miklas Joszef Esterházy.

Leta 1841 se je rodil francoski socialistični politik Georges-Benjamin Clemenceau, ministrski predsednik Francije v letih 1906-1909 in 1917-1920. Umrl je leta 1929 v Parizu. Med Drafusovo afero je v svojem časopisu L'Oror objavil znano Zolajevo pismo predsedniku francoske republike z naslovom Obtožujem. Veljal je za radikalnega politika. Na mirovnih pogajanjih v Versaillesu leta 1918 je bil podpisnik štirih pogodb.

Leta 1852 se je rodil francoski kemik Henri Moissan, ki je leta 1906 prejel Nobelovo nagrado.

Leta 1859 je umrl nemški geograf Carl Ritter.

Leta 1863 se je rodil portugalski kralj Carlos I.

Leta 1864 je bila na pobudo francoskih in britanskih delavcev na velikem mitingu v Londonu ustanovljena prva internacionala. Internacionale so bila združenja, ki so jih ustanovili, da bi povezali socialistične in komunistične organizacije po vsem svetu. Bile so štiri.

Vodilna oseba prve internacionale je bil Karl Marx. V svojem začetku je bila to široka organizacija, ki je združevala razna idejna gibanja in delavske skupine. Zaradi spora med marksisti in anarhisti se je razcepila – razlike so bile prevelike.

Leta 1871 se je rodil italijanski maršal in politik Pietro Badoglio.

Leta 1895 je umrl francoski znanstvenik Louis Pasteur, ki je odkril, da je fermentacija biološki proces, ki nastane zaradi glivic. Pasteur je odkril cepivo proti steklini in koleri. Uveljavil se je z raziskavami o optični aktivnosti spojih, spodbil je nauk o praporanjanju.

Utemeljil je pomen mikroorganizmov pri fermentaciji in gnitju, uvedel konzerviranje mleka s kratkotrajnim segrevanje pri 60 do 80 stopinj Celzija. Ta postopek po njem imenujemo pasterizacija. Postavil je temelje moderne mikrobiologije. Leta 1888 je ustanovil znameniti inštitut v Parizu, ki so ga poimenovali prav po njem.

Leta 1915 se je rodila ameriška vohunka Ethel Greenglas Rosenberg.

Leta 1939 je poljska vojska kapitulirala. Tretji rajh in Sovjetska zveza sta podpisala končni sporazum o delitvi Poljske. ZSSR in Estonija pa sta podpisali pakt o vzajemni pomoči.

Leta 1940 je Tajska napadla Indokino.

Leta 1949 je Moskva enostransko razdrla sporazum o prijateljstvu in vzajemni pomoči med Sovjetsko zvezo in Jugoslavijo.

Leta 1956 je umrl ameriški letalski konstruktor in industrialec William Edward Boeing.

Leta 1958 je Gvineja glasovala za osamosvojitev od Francije.

Leta 1961 je Sirija izstopila iz Združene arabske republike.

Leta 1970 je v Kairu za posledicami srčnega napada umrl Gamal Abdel Naser, voditelj egiptovske države od leta 1954 in eden izmed ustanoviteljev gibanja neuvrščenih. Bil je glavni pobudnik vojaškega udara, ki so ga v državi izvedli 23. julija 1952, ko so s prestola strmoglavili kralja Faruka I. Dve leti po udaru se je razglasil za predsednika vlade, štiri leta kasneje pa je bil izbran za predsednika Egipta.

Naser je nacionaliziral Sueški prekop, kar je pripeljalo do neuspešnega angleško-francosko-izraelskega napada. Junija 1967 se je neuspešno zapletel v šestdnevno vojno z Izraelom. Bil je tudi eden od pobudnikov gibanja neuvrščenih držav.

Leta 1978 je umrl papež italijanskega rodu Janez Pavel I., s pravim imenom Albino Luciani.

Leta 1979 je umrl kanadski fizik John Herbert Chapman.

Leta 1989 je v izgnanstvu na Havajih umrl filipinski diktator Ferdinand Edralin Marcos, ki je Filipinom vladal skoraj 22 let.

Leta 2000 je umrl kanadski premier Joseph Philippe Pierre Yves Elliott Trudeau.

Leta 2000 je zvezna volilna komisija sporočila končne izide predsedniških volitev v Zvezni republiki Jugoslaviji. V drugi krog volitev sta se uvrstila Slobodan Milošević in Vojislav Koštunica. Člani demokratične opozicije Srbije so bili prepričani, da so izidi volitev ponarejeni.

Po državi so organizirali množične demonstracije, kar je državo spravilo v naslednjih enajstih dneh najhujšo politično krizo, odkar je bil na oblasti Slobodan Milošević.