Leta 1839
je umrl Emil Korytko. V Ljubljani se je seznanil s Prešernom in Čopom, ki sta ga navdušila za zbiranje slovenskih narodnih pesmi.
Leta 1884
se je rodil nemški liberalni politik Theodor Heuss. Leta 1949 je postal prvi predsednik Zvezne republike Nemčije.
Leta 1891
se je rodila pisateljica Marija Kmetova, ki je v svojih delih s psihološkim realizmom razkrivala življenje sodobne ženske tistega časa.
Leta 1901
se je v Lučah ob Savinji rodil slovenski skladatelj Blaž Arnič. Med drugim je ustvaril devet simfonij, pisal pa koncerte za različne inštrumente.
Leta 1905
se je rodil ameriški pripovednik John O'Hara. Znan je po delih: Hiša N. F. št. 10, Spoznaj samega sebe in Ewingovi.
Leta 1921
se je rodil ameriški pevec italijanskega rodu Mario Lanza. Najbolj je zaslovel v velikih glasbenih filmih.
Leta 1923
se je rodil ameriški pisatelj Norman Mailer, ki je pisal predvsem realistično naturalistične romane, kot so Goli in mrtvi, Ameriški sen, Zakaj smo v Vietnamu.
Leta 1933
je umrl angleški pisatelj in dramatik John Galsworthy, Nobelov nagrajenec za književnost leta 1932. Njegovo najobsežnejše in tudi najbolj znano delo je Saga o Forsytih, kronika bogate meščanske družine v poznoviktorijskem obdobju.
Leta 1943
je nemška vojska je pod vodstvom feldmaršala Friedricha Paulusa kapitulirala v bitki pri Stalingradu. Za mnoge predstavlja ta kapitulacija začetek konca II. svetovne vojne.
Leta 1946
je Ustavodajna skupščina Jugoslavije sprejela prvo ustavo Federativne ljudske republike Jugoslavije. Ustava je temeljila na odločitvah Avnoja.
Leta 1950
je Harry Truman sporočil javnosti, da podpira izdelavo vodikove bombe, ki je teoretično predstavljala stokrat večjo moč kot atomski bombi, ki so jih Američani odvrgli na Japonsko v II. svetovni vojni.
Leta 1968
so Velika Britanija, Nova Zelandija in Avstralija podelile koralnemu otoku Nauru samostojnost. Danes se imenuje Republika Nauru in leži v zahodnem delu Tihega oceana in je najmanjša republika na svetu. Sredi osemdesetih letih je imela zaradi nahajališč fosfatov enega najvišjih narodnih dohodkov na prebivalca. Na 21 kvadratnih kilometrih živi 10.000 prebivalcev.
Leta 1971
je vesoljsko plovilo Apollo 14, ki so ga Američani uspešno izstrelili iz oporišča Cape Canaveral na Floridi je pristalo na Luni. Vesoljca Shepard in Mitchell sta se na njeni površini zadržala 34 ur. 9. februarja 1971 se je Apollo 14 varno vrnilo na Zemljo. V posadki je bil še astronavt Stuart A. Roos.
Leta 1976
so iz papeške palače v Avignonu neznani vlomilci ukradli 119 slik Pabla Picassa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje