Foto:
Foto:
Hans Christian Andersen.
Kraljica mati.
1966 so v ZDA prepovedali izvajanje skladb skupine The Beatles.

Veliko je potoval, zlasti v Švico in Italijo, kjer je komaj tridesetleten v brodolomu izgubil življenje. Zagovarjal je ideje francoske revolucije. Znani sta njegovi pesnitvi Kraljica Mab in Upor islama, sicer pa je tudi avtor lirske drame, tragedije, politični sati in celo proznega spisa o pesništvu. Umrl je leta 1922.

1805
se je v Dublinu rodil matematik in astronom William Rowan Hamilton. Ustvaril je pomembno matematično delo o optiki in razvil teorijo hiperkompleksnih števil, veliko pa je prispeval k uvajanju metode operatorjev v mehaniki. Umrl je 2. septembra 1865 v Dublinu.

1846
se je rodil slovenski literarni kritik in zgodovinar Fran Levec. Kot urednik Ljubljanskega zvona je usmerjal mladi pesniški in pisateljski rod v realistično smer. Uredil je tudi Jurčičeva, Erjavčeva, Levstikova in Valjavčeva dela.

1859
se je rodil norveški pisatelj, pesnik in dramatik Knut Hamsun s pravim imenom Knut Pedersen. Velja za enega vodilnih evropskih romanopiscev med obema vojnama. V delih je opisoval boj posameznika s težavami vsakdanjega življenja. Umrl je 19. februarja 1952 v Norholmu, za svoje literarno delo pa je leta 1920 prejel Nobelovo nagrado.

1875
je umrl danski pisatelj, pisec številnih pravljic, Hans Christian Andersen. Rodil se je 2. aprila 1805 v mestu Odese na enem izmed danskih otokov. Njegov oče je bil skromen čevljar. Oče je umrl, ko je bil Hans star komaj enajst let. Leta 1827 po vrnitvi v Koebenhaven je poskušal srečo skoraj v vseh literarnih zvrsteh. Pisal je pesmi, romane, potopise - vse brez uspeha. Neko njegovo igro so končno uprizorili v kraljevem gledališču z malo večjim uspehom. Ko je bil star 28 let je Andersen prvič odpotoval v tujino. Objavil je zbirko zgodb o svojih potovanjih in začel pisati roman. Njegova prva knjiga vilinskih zgodb je bila objavljena leta 1835 zadnja je izšla leta 1872. Umrl je 4. avgusta 1875 v Koebenhavnu. Znane so njegove pravljice: Snežna kraljica, Poslednje sanje starega hrasta, Marjetica, Ajda, Lan, Palčica, Grdi raček, Pastirica in dimnikar, Hranilnik, Cesarjeva nova oblačila in številne druge.

1890
je umrl hrvaški pesnik Ivan Mažuranič, ki je v znameniti pesnitvi Smrt Smail Age Čengiča opisal boje Črnogorcev s Turki. Pesnitev je kratka in jedrnata, osebe pa so plastično orisane in psihološko dobro zadete.

1900
se je rodila nekdanja angleška kraljica Elizabeta, ki je po smrti moža dobila vzdevek "kraljica mati". Vse do svoje smrti leta 2002 je bila najbolj priljubljena članica angleške kraljevske družine.

1901
se je rodil ameriški trobentač in pevec jazza, Louis Daniel Armstrong, ki velja za enega glavnih oblikovalcev džezovske glasbe 20.stoletja. Umrl je 6. 7. 1971 v New Yorku.

1914
je Velika Britanija poslala Nemčiji ultimat, s katerim je zahtevala, naj Nemci spoštujejo nevtralnost Belgije. Ker pa so nemške čete že vkorakale v to državo, se je ultimat spremenil vojno napoved.

1929
se je rodil palestinski politik Jaser Arafat.

1956
je 4. do 16. avgusta iz Gospodarskega razstavišča v Ljubljani potekal prvi javni televizijski program v Sloveniji. Oddajali so z začasnim oddajnikom. Televizija Ljubljana je dotlej svoje prve oddaje pripravljala in predvajala iz Zagreba.

1964
so severnovietnamske čete so 4. avgusta 1964 obstreljevale dva ameriška rušilca, kar je bil za vlado Združenih držav Amerike pričakovan povod, da se vplete v vojno, ki je tako postala tudi ameriška. Cilj vojne je bil zatreti splošno vstajo, ki pa je z južnovietnamskimi vojaki in policisti ni bilo mogoče zatreti. 7. marca 1965 se je v Da Nangu izkrcalo prvih 3500 ameriških marincev. Ko je predsedniški položaj prevzel Nixon, jih je bilo v Vietnamu več kot pol milijona. Sajgonski režim je imel takrat pod orožjem okoli 800.000 ljudi.

1966
so ZDA zaradi izjave vodje ansambla The Beatles, Johna Lennona, da so popularnejši kot Jezus, prepovedali izvajanje njihovih skladb.

1977
je umrl nemški filozof Ernst Bloch. Rodil se je leta 1885 v Ludvigshafnu in bil sprva filozof marksistične orientacije. Njegovo najpomembnejše delo je Princip upanja.