1566
je sultan Sulejman Veličastni s svojo vojski prispel pred trdnjavo Siget, ki jo je branil hrvaški ban Nikola Zrinjski. Pred trdnjavo so potekali siloviti in dolgotrajni spopadi, vendar je Sulejman z močnejšo vojsko uspel trdnjavo zasesti.
1716
je pri mestu Petrovaradin avstrijska vojska pod poveljstvom princa Evgena Savojskega napadla Turke, ki jih je vodil veliki vezir Domad Ali paša.
1802
se je v Findu rodil norveški matematik Niels Hendrik Abel, ki je avtor pomembnih del iz funkcijske teorije, pospešil pa je teorijo eliptičnih funkcij in samostojno zasnoval teorijo integralnih enačb. Znane so Ablove grupe, enačbe in integrali.
1811
se je rodil francoski skladatelj Ambroise Thomas. Napisal je veliko oper, med katerimi sta se ohranili Mignon in Hamlet, pisal je tudi komorno glasbo. Umrl je 12. februarja 1896 v Parizu.
1844
se je rodil ruski slikar Ilja Jefimovič Repin. Ustvaril je številne zelo domiselne figuralne kompozicije, z barvitimi in širokimi potezami. Ena njegovih najznamenitejših podob je Zaporožci pišejo pismo turškemu sultanu.
1850
se je rodil francoski pisatelj Guy de Maupassant, mojster kratkih zgodb in novel. Med njegovimi romani sta največji uspeh dosegla Lepi striček in Njeno življenje.
1858
so po nekaj neuspešnih poskusih uspeli položiti prvi čezatlantski telegrafski kabel. Zasluge za to ima predvsem ameriški trgovec Cyrus West Field. Telegraf je izumil Samuel Morse. O podobni napravi so razmišljali številni izumitelji, Morse pa je več let zapored razvijal instrumenta za telegrafiranje. Konec 30-ih let 19. stoletja je izpopolnil Morsejevo abecedo, kjer določeno zaporedje predstavlja črke abecede. Leta 1844 je Morse poslal prvo telegrafsko sporočilo iz Washingtona v Baltimore. V naslednjih 10 letih so v ZDA položili približno 30.000 km telegraskih kablov. Leta 1854 je Cyrus West Field začel razmišljati o čezatlantskem telegrafskem kablu. S pomočjo britanskih in ameriških vojaških ladij so večkrat neuspešno poskušali. Leta 1858 so se štiri ladje srečale na sredini poti med Anglijo in ZDA. Dve sta odpluli proti ZDA, dve proti Irski, do koder je bil iz Anglije že položen kabel. Čez en teden je bil kabel končno uspešno položen.
1895
je v Londonu umrl Friedrich Engels, soustanovitelj znanstvenega socializma in dialektičnega materializma.
1906
se je rodil francoski skladatelj Ambroise Thomas. Napisal je veliko oper, med katerimi sta se ohranili Mignon in Hamlet, pisal je tudi komorno glasbo. Umrl je 12. februarja 1896 v Parizu.
1940
se je rodil slovenski dramatik, pisatelj, publicist in politik Tone Partljič.
1962
je umrla Marilyn Monroe s pravim imenom Norma Jean. Igralka naj bi zaužila preveliko koločino uspavalnih tablet. Rodila se je 1. junija 1926 s pravim imenom Norma Jean Mortenson ali Baker. Posnela je več kot 30 filmov in je veljala za tip naivne “sexbombe”. V svojih filmih je velikokrat upodobila tip lahkoverne, neumne, lepe in čutne plavolaske. Med filmi velja omeniti Sedem let skomin, Nekateri so za vroče, Neprilagojeni, Avtobusna postaja.
1963
so tri velesile, Združene države Amerike, Sovjetska zveza in Velika Britanija, so se 5. avgusta 1963 dogovorile o prepovedi jedrskih poskusov v atmosferi, vesolju in pod vodo.
1984
je v starosti 58 let umrl britanski filmski igralec Richard Burton.
1991
je umrl japonski industrialec Soichiro Honda. Ustvaril je korporacijo, ki je največji proizvajalec motornih koles na svetu in med vodilnimi v proizvodnji avtomobilov.
1995
so hrvaški vojaki vkorakali v Knin, kar je označilo dokončen poraz Srbske republike Krajine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje