Leta 1818
se je rodil utemeljitelj znanstvenega socializma Karl Marx, utemeljitelj historičnega materializma in znanstvenega socializma. Študiral je pravo in filozofijo.
Skupaj z Engelsom sta napisala Komunistični manifest, znano je tudi njegovo delo Kapital. Sodeloval je v prvi revolucionarni organizaciji delavskega razreda, Zvezi komunistov in v prvi internacionali, ustanovljeni leta 1864 v Londonu.
Leta 1821
je na samotnem otoku Sv. Helena sredi Atlantskega oceana v pregnanstvu umrl francoski cesar in vojskovodja Napoleon Bonaparte. Največji vzpon je dosegel v času med leta 1809 do 1812, ko je bila v njegovem cesarstvu skoraj polovica Evrope. Na slovenskem ozemlju je ustanovil Ilirske province.
Leta 1833
se je rodil nemški jezikoslovec August Fick, ki je izdelal prvo izčrpno študijo besednjaka indoevropskih jezikov.
Leta 1846
se je rodil veliki poljski pisatelj Henryk Sienkiewitz. Za svoje literarno delo je leta 1905 prejel Nobelovo nagrado.
Leta 1891
so v New Yorku odprli koncertno dvorano Carnegie Hall.
Leta 1899
se je rodil rusko-ameriški pisatelj, pesnik in dramatik Vladimir Nabokov. Napisal je romane Lolita, Mašenka, Smeh v temi.
Leta 1922
so v Chicagu v neki ford T vgradili prvi avtoradio.
Leta 1945
je bila v osvobojeni Ajdovščini na seji SNOS-a ustanovljena in zaprisežena slovenska vlada. Predsednik je postal Boris Kidrič.
Leta 1949
je bil z mednarodno pogodbo ustanovljen Svet Evrope s sedežem v Strasbourgu. To je bilo prvo organizirano gibanje za združitev Evrope.
Leta 1955
so trije visoki komisarji objavili prenehanje okupacijskega statuta za Zvezno republiko Nemčijo in zvezna vlada je ta dan razglasila za dan suverenosti.
Leta 1981
je umrl voditelj Ire Bobby Sands, potem ko je 66 dni v zaporu gladovno stavkal.
Leta 1997
je umrl slovenski gledališki in filmski igralec Lojze Rozman.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje