V preteklosti so priložnosti za izkazovanje ljubezni iskali v najrazličnejših opravilih in ob godovih različnih svetnikov. Slovenski etnografski muzej v Ljubljani hrani nekaj predmetov, ki so si jih naši predniki v 19. in na začetku 20. stoletja izmenjevali takrat, ko se je prižgala iskrica.
"Ljubezenska darila so odraz nekih vrednot, ki so bile cenjene, med njimi je bilo tudi znanje, na primer rezbarsko znanje, s pomočjo katerega so se lahko izdelale preslice ali pa tudi skrinjice," je za Televizijo Slovenija pojasnila Bojana Rogelj Škafar z etnografskega muzeja.
Preslica je sicer sestavni del kolovrata in iz zapisov vemo, da je šlo v tem primeru tudi za ljubezenska darila, ki so jih dekleta in pozneje žene hranile v spomin na ljubezensko čustvo.
Pisanje ljubezenskih pisem, ki je povezano s svetim Valentinom in z legendami o njem, v vaškem okolju ni bilo tako zelo razširjeno, kot zanimivost pa velja poudariti, da so bile medij sporočanja ljubezenskih sporočil tudi pisanice.
Več o obdarovanju v preteklosti si lahko ogledate v spodnjem prispevku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje