Kegljač Uroš Stoklas je postavil svetovni rekord v neprekinjenem kegljanju. V treh dneh in treh nočeh je namreč odigral 37 tekem na 37 kegljiščih po vsej Sloveniji. Na vsakem izmed njih je potekala po ena tekma s 120 lučaji, pri čemer je Stoklas igral proti povabljenim športnikom iz lokalnega okolja. Vsaka tekma je trajala približno 60 minut. Na stezah je skupno pretekel 80 kilometrov in vrgel za 12,5 tone krogel.
To je že drugi Guinnessov rekord – ta sicer še čaka na potrditev – enega najboljših kegljačev v Sloveniji, ki je pred tremi leti kar 24 ur neprekinjeno kegljal. "Kegljanje kot šport nekako zamira, zato sem želel narediti nekaj, kar bi prispevalo k njegovi priljubljenosti ter pritegnilo mlajše in starejše, da bi poskusili kegljati. Zanimiv šport je – ko enkrat poskusiš kegljati, zagotovo ni zadnjič," je rekorder povedal v oddaji Dobro jutro in pojasnil, da je bilo bistvo tega projekta predvsem promocija kegljanja.
"Igral sem na vseh 37 kegljiščih, ki jih imamo v Sloveniji," je dejal Trboveljčan in dodal, da je bil namen podviga tudi predstaviti slovenska kegljišča in kegljaške klube. "Poleg rekorda, ki sem ga dosegel, sem predvsem vesel in ponosen, da nam je uspelo narediti nekaj dobrega za ta šport," je še priznal med pogovorom.
Tovrstni izzivi brez dobre ekipe niso mogoči
"Vmes sem lahko počival, a spal nisem veliko, saj ni bilo daljših prevozov; razen od Jesenic do Gorice in od tam do Izole. Izračunali smo, da je bilo v teh treh dneh za dve uri spanja. Drugo je bilo počivanje in masiranje," je razložil športnik, ki je v kegljanju v svetovnem merilu dosegel vse, kar je lahko, in poudaril, da tovrstni izzivi brez dobre ekipe, ki skrbi za stvari, kot so fizioterapija, prehrana in logistika, niso mogoči. "Največja težava je bila, da sem se 37-krat ohladil in se moral potem spet ogreti," je priznal, a dodal, da so pri tem, da so mišice ostajale ogrete med potovanjem, pomagali fizioterapevti. Za tovrstni podvig je poleg telesne pripravljenosti zelo pomembna tudi duševna moč.
Obenem je svetovni rekorder v neprekinjenem kegljanju razkril, da je bila zanj organizacija težja kot kegljanje samo. Telesno je dobro pripravljen, saj se že od otroštva ukvarja s športom. Potem ko so Slovenci postali svetovni prvaki v kegljanju, se je podal tudi v ultramaratonske kolesarske vode – do zdaj se je v ZDA že dvakrat lotil 5000 kilometrov dolge Dirke po Ameriki (Race Across America). Načrtuje, da bo podvig nekoč spet ponovil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje