Tveganje za razvoj tromboz je relativno majhno, čeprav je bilo to v medijih precej opisovano. Foto: MMC RTV SLO
Tveganje za razvoj tromboz je relativno majhno, čeprav je bilo to v medijih precej opisovano. Foto: MMC RTV SLO

Ginekologinja mi je rekla, da bom dobila tabletke, s katerimi se bo menstruacija vrnila. Zanima me, ali veste, katere tabletke so to in ali imajo stranske učinke?


O razlogih, zakaj menstruacija lahko izostane, sem že pisala. Zaupam tudi vaši ginekologinji, da je izključila vse endokrine dejavnike, ki bi to lahko povzročili. Najpogosteje sta kriva stres in pa sprememba telesne teže (predvsem zmanjšanje). Ker v takem primeru telo zmanjša izločanje spolnih hormonov, ki vodijo menstrualni ciklus (po načelu zdaj ni pravi čas za zanositev; telo "to gleda" s čisto fiziološkega in reproduktivnega stališča), jih moramo za sprožanje dodajati. Najprimernejše za to so kontracepcijske tabletke, ki vsebujejo oba spolna hormona, lahko pa to naredite tudi le s progestageni, torej tabletkami z le eno vrsto hormona. Razlika je v načinu jemanja. Kontracepcijske tabletke se jemljejo 21 dni, nato pa sledi 7-dnevni premor, progestagenske pa 10 dni, čemur sledi prekinitev s krvavitvijo. Druga vrsta tabletk le sproža krvavitev, vendar če vaši lastni hormoni še vedno ne bodo delovali, potem se menstrualni cikel s tem ne bo vzpostavil. Ob klasičnih kontracepcijskih tabletkah prihaja do prekinitvene krvavitve vsak mesec.

Izbira vrste tabletk je prepuščena ginekologu ali dogovoru med ginekologom in pacientko. Sama osebno predpisujem tabletke s čimnižjo vsebnostjo hormonov, torej takšne, ki kljub nizki vrednosti hormonov še vedno dajo želen učinek. Stranski učinki so enaki kot pri jemanju kontracepcijskih tabletk za potrebe zaščite pred neželeno zanositvjo, torej začetne vmesne krvavitve, občutek napihnjenosti, glavobolov, povečanje prsi ... Tveganje za razvoj tromboz je relativno majhno, čeprav se je o tem v medijih veliko pisalo. Tveganje se za žensko, ki jemlje kontracepcijske tabletke, dvokratno poveča, če je noseča, pa kar od 8- do 10-krat od normalnega tveganja populacije. Seveda k temu tveganju prispevajo tudi drugi dejavniki in slog življenja, kot na primer kajenje, družinska dedna obremenjenost, večurno sedenje v tesnih oblačilih na letalih ali avtobusih, nekatera zdravila ...

Težave ob jemanju kontracepcijskih tabletk minejo po od dveh do treh mesecih, pri večini žensk pa po prvem mesecu jemanja. Pri progestagenskih tabletkah so stranski učinki navadno slabost po jemanju tabletk, glavoboli, občutek napihnjenosti, vendar ti stranski učinki zaradi kratkosti jemanja zdravila hitro minejo. To, katere tabletke vam bo ginekologinja predpisala, je vajina skupna odločitev, ob naslednjem obisku pa jo povprašajte, zakaj se nagiba k tej odločitvi in kaj lahko pričakujete.