Ko je Postojnska jama pred 200 leti prvič odprla svoja vrata za javnost, so odprli tudi veliko vpisno knjigo z usnjenimi platnicami, v katero so se morali vpisovati obiskovalci. To je bila prva vpisna knjiga, ki je pomenila začetek neprekinjenega beleženja števila obiskovalcev Postojnske jame, so sporočili iz družbe Postojnska jama.
Jamo je odkril Luka Čeč, eden od delavcev, ki so se aprila 1818 na Velikem domu Postojnske jame pripravljali na obisk avstrijskega cesarja Franca I. Med okraševanjem in urejanjem osvetlitve za visoki obisk se je prek improviziranega mostu povzpel na skale in izginil, ko se je vrnil, pa je pripovedoval o odkritju lepot notranjih delov jame. Le leto pozneje je bila jama že urejena in odprta za obiskovalce in 17. avgusta 1819 jo je obiskal avstrijski prestolonaslednik Ferdinand I., ki je prvi vpisal svoje ime v knjigo.
Prva knjiga podpisov je pomenila začetek neprekinjenega štetja obiskovalcev Postojnske jame. Do leta 1941, ko so prišle v rabo samo vstopnice, so imena znanih in neznanih obiskovalcev polnila vpisne knjige. Med prvimi obiskovalci je bil Andrej Smole, mecen, založnik in najboljši prijatelj pesnika Franceta Prešerna, ki je Postojnsko jamo obiskal že leta 1820 in ponovno 1826. Postojnsko jamo je večkrat obiskal tudi oče organiziranega turizma Thomas Cook. Obiskovalci so prvo knjigo polnili do leta 1834, nato so 430 strani debelo knjigo pospravili.
185 let je bila vpisna knjiga shranjena v arhivu Postojnske jame na Inštitutu za raziskovanje Krasa. Sedaj pa so jo slovesno postavili na ogled v interaktivnem razstavnem paviljonu Expo Postojnska jama kras, namenjenem krasu in Postojnski jami.
"Prav zaradi te knjige se lahko danes, kar 200 let pozneje, pohvalimo, da pričakujemo že 39-milijontega obiskovalca Postojnske jame," so sporočili iz Postojnske jame.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje