37-letna Kristin Harila se je na vrh druge najvišje gore na svetu povzpela 27. julija s svojim nepalskim šerpo Tenjenom (Lama) Sherpo (35) in tako postala najhitrejša ženska, ki ji je uspelo osvojiti vseh 14 osemtisočakov.
Med vzponom Harile je nosač Mohamed Hasan na višini 8200 metrov padel z roba. Norveška alpinistka vztraja, da je njena ekipa storila vse, da bi rešili Hasana, a da so bile razmere preprosto prenevarne, da bi ga lahko premikali.
Na spletu so se pojavili posnetki, kako alpinisti med vzponom Harile plezajo čez Hasana. Avstrijski alpinistični dvojec Wilhelm Steindl in Philip Flämig, ki sta bila prav tako tisti dan na K2, sta dejala, da posnetek, ki sta ga ujela z letalnikom, kaže alpiniste, kako prestopajo Hasanov trup, namesto da bi ga skušali rešiti.
“En človek mu je skušal pomagati, vsi preostali pa so se gnetli proti vrhu. Dejstvo je, da ni bilo nobene organizirane reševalne operacije, čeprav so bile tam šerpe in vodiči, ki bi lahko ukrepali," je povedal Flämig za avstrijski časopis Standard.
Steindl pa je dodal: “Kaj takšnega bi bilo v Alpah nepojmljivo. Obravnavali so ga kot drugorazredno bitje. Če bi bil Zahodnjak, bi ga nemudoma rešili. Nihče se ni čutil odgovornega zanj. Kar se je zgodilo, je sramota. Človeka so pustili ležati in umirati, da bi se postavili rekordi.”
Po navedbah Steindla, ki je po spustu z gore obiskal nosačevo družino, je Hasan sprejel službo pritrjevalca vrvi, da bi plačal zdravniške račune svoje mame s sladkorno boleznijo, in to čeprav ni imel dovolj izkušenj, poroča Guardian.
Harila je zavrnila vse očitke in vztraja, da je njena ekipa storila vse, da bi rešili Hasana.
Eden najtežjih vrhov sveta
“Preprosto ne drži, da nismo storili ničesar, da bi mu pomagali,” je povedala za Telegraph. “Uro in pol smo ga skušali spraviti pokonci, moj snemalec pa je ostal še eno uro, da bi skrbel zanj. Na nobeni točki ni bil sam. Glede na razmere, je težko videti, kako bi ga lahko rešili. Padel je na verjetno najnevarnejšem odseku gore, kjer so možnosti, da bi nekoga prepeljali v dolino, omejene glede na ozko pot in slabe snežne razmere.”
Harila je še povedala, da ko je njena ekipa našla Hasana, ta ni nosil ne rokavic ne bunde in tudi ni bilo videti, da bi dobil kisik.
K2 velja med alpinisti za enega najtežjih vrhov in je tudi najbolj smrtonosen med petimi najvišjimi gorami sveta – kar petina vseh poskusov vzpona se konča s smrtjo, kažejo podatki iz leta 2018.
Po navedbah strokovnjakov je topografija na K2 težja od Everesta, ker se manj gore zravna. Prav tako se sproža veliko snežnih plazov in padcev kamenja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje