Turisti v Amsterdamu. Foto: EPA
Turisti v Amsterdamu. Foto: EPA

Eden od tistih, ki opažajo ta novi trend, je Raj Gyawali, ustanovitelj turistične agencije Socialtours v Katmanduju, ki se specializira za po meri krojene turistične programe. Kot je povedal Gyawali, se mu je prvič v 20 letih zgodilo, da je stranka odpovedala že rezervirano potovanje zaradi aktualne ameriške administracije.

"Polno potrjena rezervacija je propadla, ker se oseba ni počutila dovolj varno za potovanje," je povedal Gyawali za CNN in dodal, da je opazil porast med Američani, ki izražajo podobne pomisleke. "Povsem razumem ta občutek, ker se ljudje ne čutijo lagodno, da ker prihajajo iz države, iz katere prihajajo, se bodo morali na dopustu opravičevati ali se braniti zaradi trenutne situacije. In mislim, da bo to imelo velike posledice v turizmu."

Američane je pod Trumpom bolj strah potovati v tujino. Foto: EPA
Američane je pod Trumpom bolj strah potovati v tujino. Foto: EPA

Tri mesece po vrnitvi Donalda Trumpa v Belo hišo je zanimanje po potovanjih v ZDA upadlo. Po podatkih raziskovalne družbe Tourism Economics so prihodi tujih turistov upadli za 5,1 odstotka, poraba pa za 11 odstotkov.

Sorodna novica Vse več evropskih držav poziva svoje transspolne državljane k "previdnosti" pri potovanjih v ZDA

Še zlasti kanadske turistične agencije opažajo upad zanimanja za potovanja v južno sosedo, odpovedi so narasle za 30 odstotkov. Medtem nekatere evropske države svojim transspolnim in nebinarnim državljanom svetujejo, naj se zaradi aktualne politike ZDA izogibajo.

A nelagodja ne čutijo samo Neameričani. Tudi nekateri Američani, ki načrtujejo dopust v tujini ali ki so že tam, čutijo posledice Trumpovega predsednikovanja in novo percepcijo Amerike in Američanov po svetu. Nekateri pravijo, da jih je strah ali da oklevajo pred potovanji v tujino, saj se jim zdi, da je svet močno nastrojen proti dejanjem in politiki aktualne administracije, vključno s carinami, odnosom do zaveznic ter grožnjami po priključitvi Grenlandije in Kanade.

Sierra Malone, ki dela v trženju, je za CNN povedala, da se počuti "bolj nervozno" kot običajno pred potovanjem v Evropo, ki ga začenja v Franciji.

"Nazadnje, ko je bil Trump v Beli hiši, je bilo sramotno – tokrat je bolj strašljivo," je povedala Malone, ki piše popotniški blog. "Od januarja še nisem bila zunaj ZDA, ampak že samo, da vem, da bo okolje drugačno, ta strah, kaj si ljudje mislijo o Američanih ... da, nedvomno se malce bojim."

Med državami, kjer se je predstava o ZDA najbolj spridila, je Danska. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Med državami, kjer se je predstava o ZDA najbolj spridila, je Danska. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Najslabše mnenje o ZDA imajo Danci

In občutek glede upada ameriškega ugleda v tujini ne vara. Po zadnjih podatkih britanske raziskovalne družbe YouGov je delež Evropejcev, ki gledajo na ZDA pozitivno, za časa drugega mandata Donalda Trumpa močno upadel, in sicer med 6 in 28 odstotnih točk, odvisno od države.

Najslabše mnenje o ZDA je med zajetimi državami zaznati na Danskem, kar ni čudno glede na Trumpove apetite po Grenlandiji. Samo 20 odstotkov Dancev gleda na ZDA pozitivno – za primerjavo: avgusta lani je ta delež znašal 48 odstotkov.

Na Švedskem, Nemčiji, Franciji in Veliki Britaniji ima le dobrih 30 odstotkov vprašanih pozitivno mnenje o ZDA, medtem ko je v Italiji ta delež 42-odstotni, v Španiji pa 43-odstotni.

Eden od razlogov za slabši ugled ZDA je Trumpova zunanja politika. Foto: Reuters
Eden od razlogov za slabši ugled ZDA je Trumpova zunanja politika. Foto: Reuters

"Za pričakovati je, da se bo priljubljenost države odražala glede na aktualne dogodke in po naši raziskavi so prebivalci Zahodne Evrope skrajno kritični do Trumpa in še posebej njegovega stališča glede Ukrajine," je povedal predstavnik YouGov.

Za popotnike, kot je Lisa VanderVeen, je zunanja politika aktualne administracije, vključno s politiko glede Ukrajine, potencialne prepovedi vstopa v ZDA in kaotična trgovinska politika, Američane v tujini postavila v precej bolj nelagoden položaj kot za časa prvega Trumpovega mandata. "Takrat se je zdelo bolj, da ga gledajo kot na karikaturo ZDA kot pa resnično grožnjo, zdaj pa se zdi, da ljudje v tujini dejansko bolj neposredno občutijo njegove politike."

Posledično so nekateri Američani precej v precepu, ko gre za potovanja v tujino. "Razklana sem med tem, da nočem, da potujem s tarčo na hrbtu, še posebej kot solo popotnica, ampak po drugi strani pa imam tudi nekakšen občutek dolžnosti, da služim kot ambasadorka svoje države," je povedala VanderVeen.

Ob tem tudi poudarja, da ko tema pogovora nanese na politiko, vedno "jasno poudari", da ni volila Trumpa. Podobno Malone: "Na čelo bi si rada napisala, sem Američanka, ampak ne *tiste vrste* Američanka. Ampak ni tako preprosto."