Končno se je tudi kultura začela bolj ambiciozno povezovati s turizmom, kar v preteklosti na terenu ni bila ravno pogosta praksa. V torek se namreč z gledališko predstavo na Ravnah na Koroškem začenja nova sezona osveženega produkta Fest mest, ki gradi na živi kulturi ter umetniškem in ustvarjalnem potencialu, ki ga imajo slovenska zgodovinska mesta.
Gre za nadgrajen projekt, ki se je kot kulturno-gastronomski abonma začel že leta 2020 in predstavlja odlično promocijo za predstavitev celoletne umetniške produkcije ter poletnih festivalov zgodovinskih mest. Oblikovani paketi vključujejo brezplačno vodenje po mestnih središčih, gastronomijo in večerni obisk koncertov, kulturnih dogodkov ali pa gledaliških predstav. S tem se v Združenju zgodovinskih mest Slovenije na dolgi rok trudijo vzgajati občinstvo in primarne kulturne obiskovalce, hkrati pa goste spodbujati k obiskovanju mestnih središč in odkrivanju prezrtih urbanih zgodb.
Oživljanje zaspanih in napol praznih mestnih središč
Združenje zgodovinskih mest Slovenije je bilo ustanovljeno leta 2001 na pobudo takratnih županov Idrije, Škofje Loke, Kopra, Pirana, Ptuja in Tržiča. Mest, ki so do danes uspela ohraniti svoj zgodovinski značaj in neizumetničeno arhitekturno kuliso mestnega jedra. Namen je bil, da se zastopa njihove interese na področju ohranjanja in spodbujanja življenja v strogem centru mest ter skrbi za njihovo kulturno dediščino. Do danes je pod okriljem Združenja vključenih 21 zgodovinskih mest, ki se soočajo s sorodnimi tegobami, ki naslavljajo izzive spomeniško zaščitenih objektov, gentrifikacijo mestnih središč ter problematiko praznih in zapuščenih stavb. Zadnjih trideset let ljudje namreč zapuščajo stroge urbane centre, vitalne mestne funkcije pa se selijo na obrobje.
V 21 zgodovinskih mestih Slovenije je tako neizkoriščenih kar okoli milijon kvadratnih metrov površin v objektih, ki bi jih lahko namenili za stanovanja in poslovne prostore. Te prazne, neizrabljene stavbe predstavljajo velik razvojni potencial, s katerim se nihče resno ne ukvarja, in ki kliče po sistemskem in usklajenem pristopu. Združenje zgodovinskih mest je tako v zadnjih dveh desetletjih izpeljalo več skupnih projektov, od prvih sredstev, ki so jih članice uspele pridobiti za obnovo nekaterih objektov starih mestnih jeder, do skupne promocije kulturne in zgodovinske dediščine na področju kulturnega turizma.
Zato je turistično-kulturni produkt Fest mest pomemben pri revitalizaciji ranljivih mestnih središč, če le bodo organizatorji na dolgi rok vztrajali pri njegovi izvedbi in promociji ter uspeli v 21 zgodovinskih mest privabiti tako lokalni živež kot posledično tudi turiste. Najdaljši festival Slovenije namreč predstavlja vseslovensko kroženje med kulturnimi dogodki, umetnostjo in kulinariko. V vsakem od 21 zgodovinskih mest bodo do konca leta gostovali različni gledališki in glasbeni umetniki, ki bodo uprizarjali vse od komedije in drame pa do koncertov big bandov, rock in jazz koncertov ter šansonov. V prvem delu leta se bodo koncerti in predstave odvijale v dvoranah, v toplejšem delu pa na privlačnih lokacijah na prostem. V zgodovinskih mestih, ki bodo gostile kulturno-umetniške dogodke, pa je v projekt vključenih tudi 40 restavracij, kjer bo moč raziskovati lokalne okuse Slovenije vse od žlikrofov in bržole do pogače.
Z zaokroženo ponudbo raznolikih kulturnih dogodkov, gastronomije in brezplačnih vodenj se tako dviga privlačnost zgodovinskih mest za mestni oddih skozi celo leto – tako pri slovenskih kot tudi pri mednarodnih obiskovalcih. Naj se tudi na ta način začenja krepiti trenutno (pre)ohlapna vez med kulturo in turizmom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje