Preden je Keniči Horje (angl. Kenichi Horie) 27. marca letos izplul iz San Francisca, so ga vprašali, ali ga pred potjo kaj skrbi. "Mogoče samo moja starost," je odgovoril novinarjem.
Dobre tri mesece pozneje je njegova jadrnica Mermaid III. priplula v japonske vode. "Ne dovolite, da vaše sanje ostanejo le sanje. Imejte cilj in delajte, da ga boste dosegli, in čaka vas lepo življenje," je srečni rekorder prek satelitske telefonske povezave povedal za ameriško televizijo CNN, ko je krmaril skozi zadnje morske milje do japonske obale.
V pogovoru je še priznal, da so bili deli trimesečne poti tudi zelo težavni. V tem času sicer ni opravil niti enega klica na pomoč, je pa priznal, da se je vsak dan po telefonu slišal s svojo zaskrbljeno družino.
Horje je podvig opravil v 9,5 metra dolgi in tri tone težki aluminijasti jadrnici Suntory Mermaid III, navaja Guardian. 83-letnika zdaj čaka sprejem v mestu Nišinomija v prefekturi Hjogo.
"Nisem si mislil, da bom jadral pri 83 letih, vendar sem še vedno zdrav in nisem hotel zamuditi te priložnosti. Izzivi so razburljivi, zato bi jih rad še naprej premagoval," je povedal za CNN.
Horje Tihi ocean prečkal tudi v jadrnici iz pivskih sodov
83-letnik je z opravljenim podvigom postal najstarejši človek, ki je samostojno preplul Tihi ocean. Vendar ga ni preplul prvič, saj je leta 1962 postal tudi prvi človek, ki je brez postanka samostojno preplul največji ocean na Zemlji.
V teh 60 letih je podvig opravil še večkrat – denimo na jadrnici, ki jo je poganjala energija na sončne celice, pa na jadrnici iz recikliranih plastenk in pločevink. Leta 1999 je iz San Francisca do Japonske jadral na plovilu, narejenem iz lesenih sodov za pivo.
Še najvznemirljivejša je bila njegova prva plovba čez Tihi ocean, na katero se je podal kot 23-letnik, ki je na Japonskem prodajal rabljene avtomobilske dele. Od vsega začetka je bil prepričan, da mu podvig lahko uspe, vendar je pozneje tudi priznal, da ga je bilo – opremljenim zgolj z ladijskim radiem – v nevihtnih nočeh pogosto tudi strah.
Med prvo plovbo čez Pacifik aretiran v ZDA
Svojo prvo pot čez Pacifik je opravil v 94 dneh, prehranjeval se je z rižem in konzervami. Ko je nenapovedano ter brez denarja in potnega lista priplul pod most Golden Gate v San Franciscu, so ga ameriške oblasti aretirale, vendar so ga kmalu izpustili in mu zaradi njegovega poguma celo podelili vizum. Nacionalni pomorski muzej v Kaliforniji pa še zdaj hrani leseno jadrnico Mermaid, s katero je Japonec prvič preplul Tihi ocean.
Horje je zadnja desetletja po svetu širil idejo, da je morje "nenadomestljiv vir življenja na Zemlji", vendar je dejal, da se ne identificira kot okoljski aktivist. "Samo opravljam svojo vlogo v družbi," je nekoč dejal za CNN.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje