Sami se pohvalijo, da so najbolj uspešna bolnišnica za ujede v Evropi, saj je njihovo zdravljenje v 70 odstotkih uspešno, kar je precej več od 30-odstotnega evropskega povprečja. Poškodovane in bolne ptice v sokolje zavetišče pripeljejo iz vse Hrvaške, tam jih oskrbijo veterinar in tudi drugi strokovnjaki, če je to potrebno, nato pa jih vrnejo nazaj v naravo.
Vendar pa sokolji center ni le zavetišče, pač pa se trudijo mlade in malo manj mlade izobraziti o sokolarstvu. Center je za obiskovalce odprt vsak dan v letu, organizirajo pa tudi enodnevne in petdnevne tečaje. Zadnji so namenjeni tistim, ki si sokola želijo imeti doma. V centru namreč sokole tudi vzgajajo in prodajajo. Ob obisku je vodja centra Emilio Menđušić pojasnil, da sokola lahko proda le človeku, ki je opravil tečaj (ne nujno v njihovem centru). In cena? Okoli 1.000 evrov.
Ptice si lahko tudi ogledate, saj jih je nekaj stalno na ogled, preizkusite pa se lahko tudi v sokoljem lovu (v roke dobite piščančka, do katerega prileti sokol in ga iz vaše roke pojé). Živali, ki so v zavetišču in se bodo po zdravljenju vrnile nazaj v naravo, pa so od obiskovalcev umaknjene, saj bi stik z ljudmi otežil njihovo uspešno vrnitev v naravno okolje.
Center je, če ste v bližini Šibenika, vredno obiskati, saj si Menđušić, ki odlično pozna značilnosti ujed, vzame čas za obiskovalce in odgovori na vsa vaša vprašanja. Do vasi Dubrava pridete, če avtocesto Zagreb-Split zapustite na izvozu za Šibenik (A1) in po nekaj kilometrih na cesti proti Šibeniku zavijete levo v skladu s smerokazom. V vasi vas na sokolji center začnejo opozarjati table, ki vodijo po precej stranskih ulicah do obronkov gozda in centra. Vstopnina, ki jo namenijo za vzdrževanje centra, je 20 kun.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje