Udeleženci bi radi javnost pritegnili k varovanju alpskega prostora. Foto: RTV SLO
Udeleženci bi radi javnost pritegnili k varovanju alpskega prostora. Foto: RTV SLO

Osrednja tema izobraževanja je bila po besedah direktorja parka Škocjanske jame, Albina Debevca, seznanjanje javnosti z dosežki in nujnostjo varovanja alpskega prostora. Srečanje pa je bilo namenjeno izmenjavi znanja o Alpah in predalpskem svetu med upravljavci zavarovanih območij.

Udeleženci so se posvetili osmim temam, med katerimi so tudi seznanjanje z ustreznimi zakonskimi predpisi, način upravljanja z zaščitenimi območji, usmerjanje turizma, trženje lokalnih izdelkov, pridobivanje blagovnih znamk ter raziskave in zavarovanje območij.

Slovenski trojček zaščitenih območij
Tokratno srečanje je hkrati tudi prvo izobraževanje v okviru projekta usposabljanja alpskih zavarovanih območij. Na seznam zaščitenih območij sta v Sloveniji poleg Škocjanskih jam umeščena še Triglavski narodni park in Logarska dolina.

Nov vpogled v alpsko podzemlje
Udeleženci so se posvetili tudi projektu Alpencom, ki s pomočjo sodobnih tehnologij, tudi s simulacijo preleta Alp, predstavlja alpski življenjski prostor. V predstavitev so vključene tudi Škocjanske jame. Projekt poteka med letoma 2005 in 2007, njegova vrednost pa je 1,4 milijona evrov. Glavni poudarek Alpencoma bo predstavitev alpskega podzemlja.