Pri MSN-ju so za mlade golobčke zbrali osem filmov, ki vas bodo spodbudili k načrtovanju potovanja za svojo lastno ljubezensko zgodbo.
New York (Mesečnica; tudi: Zajtrk pri Tiffanyju, Annie Hall, Ko je Harry srečal Sally ...)
Veliko jabolko je imel vlogo gostitelja že celi vrsti romantičnih filmov, od Ko je Harry srečal Sally do Zajtrka pri Tiffanyju. A mesto nikdar ni bilo bolj bleščeče kot v Mesečnici (1987), postavljeni v italijansko-ameriško skupnost v Brooklyn. Uživajte svojo romanco v mesečini ob večernem sprehodu ob East Riverju, prečkajte Brooklynski most na Manhattan in ujemite predstavo v Metropolitanski operi. In ko ste že tam, ne zamudite newyorške klasike - vrh Empire State Buildinga, sprehodite se čez Centralni park in privoščite si romantično večerjo v eni izmed vrhunskih restavracij, ki jih v tem ameriškem talilnem kotlu kar mrgoli.
Tihomorski otoki otoki (Južni Pacifik; tudi Modri Havaji, Šest dni, sedem noči, 60 prvih zmenkov)
Sloviti muzikal iz leta 1958 Južni Pacifik je bil posnet večinoma na havajskem otoku Kauaiju, a svoj kos raja si lahko naredite na pravzaprav katerem koli izmed sanjskih tihomorskih tropskih otokov. Pravljični večer na Samoi, poležavanje ob laguni na Bora Bori, potapljanje med koralnimi grebeni Fidžija, predajanje se fuziji francoske, polinezijske in kitajske kulture na Tahitiju, medtem ko Havaji sami ponujajo vse od šarma velikih mest in luksuznih letovišč do romantičnih plaž in še delujočega ognjenika.
Mumbaj (Bombaj), Indija (Revni milijonar; tudi: bollywoodska produkcija)
Z zmago Revnega milijonarja na letošnjih oskarjih je zanimanje za Indijo vrtoglavo naraslo. Začnite svojo pot po Mumbaju, drugem največjemu mestu na svetu, tako kot jo začne večina turistov: pri obrežnem slavoloku Vrata Indije, zgrajena leta 1911 in z razgledom na Arabsko morje. Plaža Chowpatty ponuja osupljiv razgled na mestno veduto, nikakor pa ne smete zamuditi niti obcestnih stojnic s pristno indijsko hrano. Nazadnje se napotite še po odmerek Bollywooda v Film City, kjer na fantastičnih kulisah posnamejo večino indijskih filmov.
Rim (Rimske počitnice; tudi: La dolce vita, Portret dame, Samo ti)
Prvi ameriški film, ki so ga v celoti posneli v Italiji, Rimske počitnice, je poln prizorišč celega večnega mesta, ki so vredna ogleda. Tako kot Audrey Hepburn in Gregory Peck v tem kultnemu filmu iz leta 1953 imate lahko tudi vi rimske počitnice na takih ikoničnih lokacijah kot Španske stopnice, Kolosej, Panteon in Fontana di trevi. Za tiste najbolj poštene pa je tu še postanek pri skulpturi "Usta resnice" pri cerkvi Santa Marie v Cosmedinu; po legendi naj bi namreč kip lažnivcem odgriznil roke.
London (Zaljubljeni Shakespeare; tudi: Elizabeta, filmi po Jane Austen)
Zaljubljeni Shakespeare (1998), romantična komedija o elizabetinski dobi, je "kaj bi bilo, če bi bilo" film o nastanku Romea in Julije, a lepota Londona je tako presunljiva, da si težko predstavljamo, kako bi lahko bila katera koli romanca tam zvezdam nepovšeči. Navdušenci nad Shakespearjem lahko obiščejo prizorišče avtentičnega Gledališča Rose, ki ga pravkar izkopavajo, potem ko so ga leta 1989 ponovno odkrili. Ogledate si lahko tudi gradove kraljice Elizabete, vključno z Windsorskim gradom in Buckinghamsko palačo. In čeprav je znamenitosti iz Shakespearjevega časa in še pred njim na pretek, ne pozabite tudi na modernejše elemente mesta, kakršna sta, denimo, London Eye in galerija Tate.
Seattle (Romanca v Seattlu, tudi: TV-serija Talenti v belem)
Ironično, glavna romantična lika v filmu Romanca v Seattlu (1993) imata na velikem platnu komaj kakšen skupni prizor. Tom Hanks preživi precej večji del filma s Seattlom v ozadju - kulisa, prikazana tako lepo, da bi se tam praktično vsak zaljubil. Povzpnite se na vrh najslavnejše zgradbe v mestu, Space Needle, za panoramski razgled na mestno džunglo ob Tihem oceanu, nato pa dobesedno ujemite ribo na historični tržnici Pike Place Market, kjer v ribarnici prodajalci slovijo po tem, da si drug drugemu mečejo metrske losose. Seattle je obmorski kraj, zato se predajte valovom na enem izmed trajektov, ki prečkajo zaliv Puget in se naužijte spektakularnega razgleda na mestno veduto.
Casablanca, Maroko (Casablanca)
To starodavno mesto je precej bolj umirjeno kot leta 1942, ko so naše babice smrkale v robčke ob hrepenečih pogledih Humphreyja Bogarta in Ingrid Bergman v Casablanci, a naj vas to ne ovira pred razburljivim oddihom. Nikakor ne spreglejte mošeje Hasana II., ki se ponaša z najvišjim minaretom na svetu. Novi del mesta je poln arhitekture art decoja in maverske arhitekture, medtem ko ozke ulice stare Medine (starega mesta) obrobljajo trgovinice in butiki. In čeprav Rickova Café Americain v resnici ne obstaja, lahko obiščete bližnji Tanger, kjer stoji hotel El Minzah, za katerega spletna filmska baza podatkov (IMDB) pravi, da je služil kot model za Bogartov lokal. Here’s looking at you, kid.
Pariz (Američan v Parizu; tudi: Amelie, Zadnji tango v Parizu, Vsi pravijo, ljubim te)
U la la! Nobena destinacija morda ni tako sinonimna z romantiko kot prav mesto luči in v Američanu v Parizu (1951) gre prav toliko za ljubezensko vezo Gena Kellyja s Parizom kot za njegovo strast do soigralke Leslie Caron. Pojdite z dragim na kavo v eno izmed kavarn na Elizejskih poljanah v senci Slavoloka zmage, sprehodite se ob Seni, oglejte si mojstrovine v Louvru ali pa se čudite osupljivi arhitekturi katedrale Notre Dame. In vsak obisk Pariza bi moral vključevati postanek za občudovanje Eifflovega stolpa - po možnosti zvečer, ko ga na vsake pet minut osvetli 20.000 žarnic.
Častne omembe: Barcelona (Vicky Cristina Barcelona), Dunaj (Preden se zdani), Kitajska (The Painted Veil), Iowa (Najini mostovi), Južna Karolina (Beležnica), Alberta, Kanada (Gora Brokeback), Los Angeles (Čedno dekle), Tunizija (Angleški pacient), Georgia (V vrtincu).
K. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje