Na Hrvaškem so slovenski turisti še lani morali za minuto pogovora odšteti od 0,79 do 1,15 evra, po 1. juliju pa bodo zanj plačali največ 29,28 centa (z vključenim novim, 22-odstotnim DDV-jem), kar je od 63 do 75 odstotkov manj.
Cenejši tudi SMS-i
"Seveda lahko povsem upravičeno pričakujemo, da bodo uporabniki klicali nekoliko več kot v preteklih letih, zato se zdi skupaj 50-odstotni prihranek dovolj dober približek tistemu, kar bo večina na računih videla sredi in konec poletja. V ta prihranek pa ni všteta od 43- do kar 81-odstotna razlika v ceni dohodnega klica. Namesto od 15 do 46 centov bodo potrošniki od 1. julija namreč zanj odšteli le še 8,54 centa, le nekoliko več, 9,76 centa, pa bodo plačali za poslano sporočilo SMS, kar v primerjavi s časom pred 1. julijem na Hrvaškem pomeni okrog 60 odstotkov manj," pravi Boštjan Okorn, vodja testiranja pri Zvezi potrošnikov Slovenije.
V državah, kjer je evrotarifa veljala že doslej, sta vnovični znižanji za dohodne klice in kratka sporočila minimalni, cena je namreč padla za en cent brez davka - v Sloveniji to zaradi višjega davka pomeni 1,06 centa pri sprejetih klicih oziroma 1,04 centa pri kratkih sporočilih.
Za megazlog podatkov le dobrega pol evra
Še bolj pa se bo novo znižanje vseevropske tarife poznalo tistim, ki uporabljajo prenos podatkov - cena za megabajt oz. megazlog bo namreč (kljub višjemu davku) padla na največ 54,9 centa (dobrega pol evra). "Ob primerjavi s cenami, ki bodo za prenos podatkov veljale na Hrvaškem do 1. julija, postane pomen evrotarife popolnoma jasen: za 1 MB podatkov bomo danes plačali od 3,9 do 11,7 evra, torej bodo cene po 1. juliju nižje od 86 do 95 odstotkov," je še izpostavil Boštjan Okorn in dodal: "Upamo si trditi, da bo tudi v primeru nepričakovanega prenosa podatkov pritožb uporabnikov bistveno manj - v kar nekaj primerih so v preteklih letih po dopustu potrošniki dobili račune v višini nekaj sto ali celo nekaj tisoč evrov."
Kot še poudarjajo na ZPS-ju, smo državljani Evropske unije že na splošno zavarovani pred šoki, ki bi jih povzročili previsoki računi. Meja je nastavljena na 50 evrov brez DDV-ja, kar pomeni, da se bo po letošnjem 1. juliju v Sloveniji dvignila s 60 na 61 evrov. A pozor! Ta omejitev velja samo za strošek prenosa podatkov (ne pa druge opravljene storitve), zato bodite predvsem v državah, ki niso članice EU-ja, še naprej zelo previdni, saj so cene za minuto klica lahko izjemno visoke, še izpostavljajo na ZPS-ju.
Ponekod bodo zaračunali tudi samo zvonjenje
V zvezi potrošnikov pri tem dodajajo še, da se vam med gostovanjem v nekaterih državah zunaj EU-ja lahko zgodi, da boste plačali že strošek povezovanja, torej zvonjenja, pa čeprav ne boste dvignili telefona. Gre predvsem za države v Latinski Ameriki, pa tudi za nekatere evropske države, npr. Švico, kjer se je že sicer visoka cena klica letos še podražila. Za minuto je namreč treba odšteti že do 3,8 evra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje