Stockholm je ena izmed svetovnih prestolnic, ki se lahko pohvali z največ muzeji. Ima jih kar okoli sto, sprejmejo pa več milijonov obiskovalcev letno. Foto: MMC RTV SLO
Stockholm je ena izmed svetovnih prestolnic, ki se lahko pohvali z največ muzeji. Ima jih kar okoli sto, sprejmejo pa več milijonov obiskovalcev letno. Foto: MMC RTV SLO
Pogled na mestno hišo v Hamburgu. Foto: EPA

Švedska prestolnica bo naziv nosila v letu 2010, Hamburg, drugo največje nemško mesto, pa leto pozneje. Nagradi je predstavnikoma mest podelil evropski komisar za znanost in raziskave, Slovenec Janez Potočnik.

Nagrada za zeleno evropsko prestolnico je novo priznanje Evropske komisije, s katerim želi spodbuditi evropska mesta k izboljšanju kakovosti življenja za meščane in k sistematičnemu upoštevanju potreb okolja in trajnostnega razvoja pri mestnem upravljanju.

Kdor želi z vozilom v mesto, plača cestnino
Stockholmske mestne oblasti si želijo do leta 2050 popolnoma opustili uporabo fosilnih goriv. Okoli 95 odstotkov prebivalcev mesta ima do najbližje zelene površine manj kot 300 metrov. Te jim dajejo prostor za sproščanje, zmanjšujejo hrup, olajšujejo prečiščevanje odpadnih voda in zagotavljajo biološko in okolijsko pestrost. Poleg tega so v komisiji švedsko prestolnico nagradili tudi zaradi mehanizma integriranega upravljanja odpadkov, pri čemer uporabljajo posebne podzemne prostore za shranjevanje bioloških odpadkov. Inovativen je tudi stockholmski sistem mestnega cestninjenja, v okviru katerega oblasti pobirajo posebno pristojbino za vožnjo v središče mesta in s tem prebivalce spodbujajo k prehodu na sredstva javnega prometa.

S temi in podobnimi ukrepi je mestu uspelo znižati izpuste toplogrednih plinov za 25 odstotkov glede na leto 1990, obseg izpustov v mestu pa je na polovici državnega povprečja.

Vsi manj kot 300 metrov do javnega prevoza
V Hamburgu so po navedbah komisije povsem izpolnili zaveze na področju okolijske politike. Posebej so pohvalili kakovost zraka v mestu, kjer samo v mestnem območju živi 1,8 milijona ljudi, skupaj s predmestji pa število prebivalcev presega štiri milijone. V mestu so si zastavili tudi cilj, da do leta 2020 za 40 odstotkov znižajo izpuste toplogrednih plinov, do leta 2050 pa za 80 odstotkov. Poleg tega se je mesto lotilo obsežne kampanje povečanja energetske učinkovitosti v javnih poslopjih.

Praktično vsi prebivalci drugega največjega pristanišča v Evropi imajo do postaje javnega prevoza manj kot 300 metrov, v mestu pa ne manjka zelenih površin.

Za nagradi v letih 2010 in 2011 se je potegovalo 35 mest, od tega jih je osem prišlo v finale: poleg zmagovalcev še Amsterdam, Bristol, Köbenhavn, Freiburg, Münster in Oslo.

A. P.