Vsaj enkrat se je lani na zasebno potovanje odpravilo približno 1,2 milijona ali 69 odstotkov prebivalcev Slovenije, starih 15 ali več let, kar je za tri odstotne točke več kot v 2017.
Slaba polovica (41 odstotkov) zasebnih potovanj je bilo opravljenih v Sloveniji, 59 odstotkov pa v tujini, kažejo podatki statističnega urada Slovenije.
Največkrat obiskana država na zasebnih potovanjih v tujino je bila Hrvaška (61 odstotkov vseh zasebnih potovanj v tujino), sledile so ji Italija (sedem odstotkov), Avstrija (šest odstotkov) in Bosna in Hercegovina (pet odstotkov).
V povprečju na potovanje za štiri prenočitve in pol
Zasebno potovanje je v povprečju trajalo 4,5 prenočitve, pri čemer so Slovenci dlje prenočevali v tujini (5,8 prenočitve) kot v Sloveniji (2,7 prenočitve). Povprečni dnevni izdatki so na takih potovanjih znašali okoli 50 evrov na turista – v Sloveniji 40 evrov, v tujini pa 53 evrov.
Turist, ki je bival v hotelu ali podobnem objektu, je povprečno porabil največ denarja na dan, in sicer 90 evrov, pri čemer v Sloveniji povprečno 67 evrov, v tujini pa 100 evrov. Najmanj je porabil turist, ki je bival v lastnem počitniškem bivališču – na dan je v Sloveniji odštel 18 evrov, v tujini pa evro več.
Na poslovna in študijska potovanja v 80 odstotkih v tujino
Prebivalci Slovenije, stari 15 ali več let, so se lani odpravili tudi na okoli 616.000 poslovnih (ali študijskih) potovanj. V Sloveniji je bilo opravljenih 20 odstotkov teh potovanj, v tujini pa 80 odstotkov. Poslovno potovanje je v povprečju trajalo 3,3 prenočitve (v Sloveniji 2,2 prenočitve, v tujini 3,6 prenočitve), povprečni dnevni izdatki na turista pa so na takih potovanjih znašali okoli 181 evrov (v Sloveniji 129 evrov, v tujini 189 evrov).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje