Namesto vampirskih zob obiskovalce Drakulovega gradu, ki je 170 kilometrov severno od Bukarešte, čakajo injekcije, zdravniki in medicinske sestre pa na svojih uniformah nosijo nalepke v obliki vampirskih podočnikov.
Zdravniško osebje je namreč na gradu Bran, ki je irskemu pisatelju Bramu Stokerju domnevno v njegovi noveli iz leta 1897 služil kot navdih za mogočno bivališče Drakule, vzpostavila center za cepljenje proti covidu-19.
Vsak konec tedna v maju se tako lahko kdor koli, brez predhodne določitve termina, oglasi na gradu Drakule in se v tej transilvanski turistični znamenitosti, katere zgodovina sega vse do 14. stoletja, brezplačno cepi s cepivom Pfizerja in BioNTecha.
Na gradu tudi razstava pripomočkov za mučenje
Cepljeni dobijo tudi posebno diplomo, ki slavi njihov pogum in odgovornost, obljublja pa jim, da bodo na gradu dobrodošli še naslednjih 100 let. Prav tako jim je ponujen tudi brezplačni ogled grajske razstave, ki vključuje kar 52 srednjeveških mučilnih instrumentov.
"Ideja je bila, da jim pokažemo, kako so se ljudje v Evropi "zbadali" pred 500 ali 600 leti," je namen razstave pojasnil tržni direktor Alexandru Priscu. Zaposleni na gradu upajo, da bo tovrstna storitev na ta kraj v romunskih Karpatih privabila več ljudi. Število turistov je namreč od začetka pandemija covida-19 strmo padlo.
Romunska vlada je sicer z namenom, da bi cepili čim več ljudi, vzpostavila lokalne cepilne pobude in 24-urne maratone na večjih prizoriščih, kot je Narodna knjižnica Romunije v Bukarešti. Čeprav je vlada dejala, da si želi do septembra cepiti 10 milijonov ljudi, je aprilska raziskava skupine strokovnjakov iz Bratislave pokazala, da naj bi bili Romuni med vzhodnimi državami članicami Evropske unije najmanj naklonjeni cepljenju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje