Tiranozaver Stan, imenovan po paleontologu, ki je prvi odkril njegove kosti, je na Zemlji kraljeval pred približno 67 milijoni let. Njegovo okostje je bilo razstavljeno pod okriljem newyorške dražbene hiše Christie’s, s prvotno oceno od šest do osem milijonov dolarjev, pozneje pa prodano za 31,8 milijona dolarjev (27 milijonov evrov). "V čast nam je, da nam je bilo zaupano skrbništvo nad tako ikoničnim in pomembnim tiranozavrom," je pred dražbo dejal James Hyslop iz dražbene hiše Christie’s.
Na dražbi se je ob 4 metre visokem in 12 metrov dolgem skeletu dinozavra znašlo še 59 drugih kosov, ki pa so sicer nastali v 20. in 21. stoletju. Med drugim tudi slika ameriškega umetnika Cyja Twomblyja, ki je dosegla vrednost skoraj 38,7 milijona dolarjev.
Pretekli dve desetletji so okostje omenjenega tiranozavra preučevali na inštitutu Black Hills v Južni Dakoti. Paleontologi so na podlagi raziskav pripravili na desetino člankov in študij. Raziskovalci so poudarili, da je ohranjenih kar 188 kosti, s čimer je to eno največjih in najbolje ohranjenih okostij te vrste dinozavra na svetu.
Prva odkritja fosilov omenjenega dinozavra segajo v leto 1987, ko je ljubiteljski paleontolog Stan Sacrison raziskoval predele Južne Dakote. Zmotno prepričanje, da gre za okostje vrste triceratops, so ovrgli leta 1992 in odkrili pravi izvor. Izkopavanje in obnavljanje okostja je trajalo več kot 30.000 ur oziroma 1250 dni, piše CNN.
Stan naj bi tehtal 7–8 ton, kar je približno dvakrat toliko kot današnji afriški slon, njegov najdaljši zob pa naj bi meril več kot 11 centimetrov. Raziskave pričajo, da je preživel hud zlom vratu, zaradi katerega sta se mu dve vretenci zarasli skupaj. Poleg tega ga je nekaj večkrat močno ugriznilo, najverjetneje drug tiranozaver.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje