'Zakaj bi hodili po robu, če lahko skočimo čez njega?' je znamenita izjava AJ Hacketta. Foto:
'Zakaj bi hodili po robu, če lahko skočimo čez njega?' je znamenita izjava AJ Hacketta. Foto:
Skok z elastiko
Ste med tistimi, ki so se že pognali s Solkanskega mostu proti Soči? Foto: www.top.si

Saj veste, to je tista "odbita" stvar, ko vas pripnejo z elastiko, nato pa globoko vzdihnete, kolena se vam tresejo, a poti nazaj ni več. Še odštevanje in "bungee" v globino z visokega mosta, stavbe, morda celo balona ali helikopterja.

"Bungee" tu, "bungee" tam
Tradicija skakanja v globino ima že dolgo brado. V 50. letih je BBC-jevi novinar poročal o "lovilcih zemlje" na otočju Vanuatu, kjer so razigrani mladeniči kot preizkus prehoda v zrelost in odraslost skakali z visokih dreves, okoli nog pa bili privezani kar z ovijalkami.

Prvi sodobni bungee jumping pa je četverica Britancev izvedla aprila leta 1979, ko so se iz radovednosti pognali z mostu v Bristolu. Dogodivščina se je končala z aretacijo, a niso odnehali. Z elastiko so nato skakali tudi v ZDA, kjer so jih posnele televizijske kamere in tako je to "pogruntavščino" začelo spoznavati vse več ljudi. Za začetnika komercialnih skokov pa sicer velja novozelandska "bungee" legenda AJ Hackett, za katerega pravijo, da skoraj ni visoke stavbe ali mosta, s katerega ne bi "zajadral" zemlji naproti.

Solkanski most pravi "palček"
Kmalu so se seveda začeli pojavljati tudi najrazličnejši rekordi, kdo je "naj naj". Prav Hackett je bil tisti, ki je leta 2005 skočil z 233 metrov visoke stavbe Macau Tower. Leto dni pozneje so pogum na tej stavbi začeli preizkušati tudi navadni smrtniki. Nepozabno dogodivščino za vse junake ponuja tudi 13 metrov nižji "raj" za adrenalinske odvisneže, 220 metrov visoki skok z jeza Verzasca v Švici. Bungee z izjemne višine ponujajo tudi v Južnoafriški republiki, ZDA in Avstriji.

Tudi Slovenci seveda imamo svoj bungee. S Solkanskega mostu, visokega 55 metrov, se spustite proti smaragdni Soči.

Pripnite se, vdihnite in si oglejte pet najvišjih skokov z elastiko, kar jih obstaja na Zemlji, poleg tega pa tudi skok s Solkanskega mostu. Bi si upali?

Solkanski most

Europabrücke

Blaukrans

Verzasca

Macau Tower

Royal Gorge

5. mesto: Most Europabrücke, Avstrija (192 metrov). Ta viadukt na Brennerski avtocesti, ki povezuje Avstrijo z Italijo, je bil od leta 1963 najvišji evropski most, nato pa ga je leta 2004 'posekal' francoski Millau.
Kljub temu, da ni več rekorder, se vam bo, če se boste le nagnili čez most in pokukali v globino, zavrtelo v glavi. Kakšen užitek (ali pač strah) mora šele preplaviti tistega, ki se požene z njega ...
4. mesto: Most Bloukrans, JAR (216 metrov). Najvišji most z enojnim lokom na svetu se razteza čez istoimensko reko. Čezenj poteka cestni promet, od leta 1997 pa se na njem zbirajo tudi vsi, željni adrenalina, saj so od takrat mogoči organizirani skoki z elastiko.
'Pri nas boste doživeli najbolj udoben in mehek bungee na svetu,' obljubljajo. Pa vseeno, mnogi kljub temu pred skokok raje zmolijo še kakšen očenaš ...
3. mesto: Jez Verzasca, Švica (220 metrov). Mnogi že samo ob pogledu na fotografijo jezu dobijo vrtoglavico. Jez, zgrajen zaradi hidroelektrarne, so postavili leta 1965.
Dogodivščina je enkratna, zato ni nič čudnega, da so jez uporabili tudi v enem izmed filmov o najbolj slavnem tajnem agentu na svetu, Jamesu Bondu.
2. mesto: Stolp Macau Tower, Kitajska (233 metrov). Stolp v nekdanji portugalski koloniji Macau je sicer visok 338 metrov, bungee jumping pa izvajajo z višine 233 metrov.
Morda ne ponuja tako lepe kulise, kot prej omenjeni, a ... kdo ima sploh čas gledati naokoli, ko pa z veliko hitrostjo drvi proti tlem?
1. Most Royal Gorge, Kolorado, ZDA (321 metrov). Most je turistična znamenitost že sam po sebi, saj velja za najvišji viseči most na svetu. Pod njim teče reka Arkansaw.
S tega mostu sicer niso možni komercialni skoki, saj bi bilo prenevarno, pogum pa preizkušajo 'norci', ki tekmujejo na igrah adrenalinskih športov Go Fast Games.