Vrednost gusarskega zaklada naj bi bila okrog 10 milijard dolarjev. Gre za enega največjih zakladov v zgodovini, ki naj bi ga v 18. stoletju na otoku v otočju Juan-Fernandeza zakopali gusarji. Ti so ga ukradli Špancem, ki so ga vzeli Inkom na območju današnjega Peruja.
Tako naj bi bili med dragocenostmi tudi ogrlica soproge zadnjega inkovskega vladarja Atahualpe, dva papeževa prstana in že nekaj stoletij izgubljen nakit Roža vetrov (La Rosa de los Vientos).
Najverjetnejša tri mesta, kjer je zaklad
Predstavnik podjetja Wagner s pomočjo robota, ki so ga uporabili tudi pri iskanju zloglasnega naselja nemške kolonije Dignidad na jugu Čila, pri kateri so našli skrito podzemno skladišče orožja, preiskuje otok. Ob tem je dejal, da so po dveh dneh iskanja na tem pacifiškem otoku našli tri mesta, za katera menijo, da bi tam lahko bil skrit zaklad.
Polovica najdenega pripada državi
Lovci na zaklade so se medtem vrnili v glavno mesto Santiago, da bi pridobili pravice za izkopavanje zaklada na otoku, ki leži okrog 700 kilometrov izpred čilske obale. Po čilskih zakonih ima pravico do polovice zaklada tisti, komur pripada zemlja, na kateri je dragocenost najdena. To je v tem primeru država.
Župan malega otoka Leopoldo Gonzales medtem miri prebivalce. Kot je povedal, je to od leta 1951 že tretja ekspedicija na otoku. Dodal je, da ne verjame v neko senzacionalno odkritje in uspeh.
Defoe napisal roman po resnični zgodbi
Sicer pa je na tem otoku, potem ko je preživel brodolom, od leta 1704 do 1709 živel tudi mornar Alexander Selkirk. Njegova zgodba je navdušila tudi angleškega pisatelja Daniela Defoea, da je napisal svetovno znan avanturistični roman Robinson Crusoe.
Zaklad sta leta 1715 zakopala španska morjeplovca Blago Juan Esteban Ubilla in Echeverria, kasneje pa naj bi ga našel angleški pirat Cornelius Webb in ga znova skril.
Samo otočje, ki mu pripada tudi omenjeni otok, je dobilo ime po morjeplovcu, ki je tam izginil. Sestavljeno je iz treh otokov, v tridesetih letih prejšnjega stoletja pa so ga razglasili za narodni park.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje