Ali bi bila najbolj znanemu pivcu kave z Vrhnike Ivanu Cankarju všeč kava, ki jo v hiši kilometer stran od Cankarjeve pražita Katja in Omar? Njuna zgodba bi bila lahko povod za še eno črtico.
Omar je iz Hondurasa prišel živet h Katji na Vrhniko, kjer je pogrešal le eno stvar. "Nisem znala skuhati dobre skodelice kave," je povedala Katja Escobar. "Pogrešal sem svežino kave," je dejal Omar Escobar, ki je stvari vzel v svoje roke. Zrna kave, ki jih je prinesel s seboj oz Amerike, je spražil kar na domačem štedilniku in z vonjavami navdušil vse okoli sebe. Zdaj s Katjo že štiri leta uvažata kavo z manjših hribovitih družinskih kmetij. "Kava k nam pride z različnih koncev sveta v jutastih vrečah, najboljša kava pa pride v vakuumsko pakiranih vrečah," je pojasnila Katja.
Ko kava, voda in gravitacija naredijo svoje
Kavo pražita dalj časa in na nižjih temperaturah kot v industrijski proizvodnji. Vsak dan jo spražita le toliko, kolikor imata povpraševanja. Če bi jo skladiščila, bi po dobrem mesecu dni kava izgubila svoj najboljši vonj in okus. "Sva zelo izbirčna, kar naježi se nama koža, ko odkrijeva kakšno manjšo kmetijo, to naju žene naprej, da vedno iščeva nove okuse, nove arome," je povedala Katja.
In kako pijejo jutranjo kavo poznavalci? Vsako jutro si jo zmeljeta na ročni mlinček in jo čez filter prelijeta z vročo vodo. "Postopek je sicer zelo preprost, kava, voda in gravitacija, vendar na ta način iz kave izvabiva najboljše okuse in arome," je postopek opisala Katja. Vsem tistim, ki prisegate na turško kavo, svetujeta, da žličko kave dodate vodi, ki še ni zavrela, premešate, in ko se dvigne do roba, odstavite. In kar je najpomembneje - kava naj bo sveže pražena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje