Kot smo že poročali, se v mestu Jamaguči, ki je sicer vajeno živeti z makaki, zadnje tedne soočajo s serijo napadov primatov na ljudi. Na začetku so opice napadale ženske in otroke, nato pa tudi odrasle moške, kar kaže na stopnjevanje agresije. V okoli 50 zaznanih primerih opice ljudi sicer niso resno poškodovale – šlo je pretežno za praske in ugrize –, a so pristojni že pred tedni ukrepali in skušali ustaviti napade.
Do zdaj, kljub velikemu porastu populacije makakov v Jamagučiju in okolici v zadnjih letih, takih napadov namreč niso bili vajeni, makaki so največ težav povzročali, ko so vdirali v hiše in kradli hrano, a nasilni do zdaj niso bili. "Redko vidimo toliko napadov v tako kratkem času," je dejal predstavnik mestne oblasti in namignil, da gre za nenavadno spremembo siceršnjega vedenja tropa.
Strokovnjaki so skušali najbolj agresivne opice najprej uloviti z rednim patruljiranjem in nastavljanjem pasti, a so prebrisani primati opazili njihove namere. Zdaj pa jim je enega članov skupine vendarle uspelo ujeti, in sicer na območju tamkajšnje srednje šole. Najprej so ga zgolj uspavali, pozneje pa tudi ubili, saj so ga identificirali kot eno izmed opic, povezanih z napadi. Šlo je za samca, starega okoli štiri leta in velikega približno pol metra, so sporočile mestne oblasti.
Pristojni upajo, da se bo število napadov s tem zmanjšalo, saj predvidevajo, da je bil opičnjak eden izmed kolovodij agresije.
Japonski makaki so bili še nedavno ogrožena vrsta, a je njihova populacija v zadnjem času, občutno narasla. Mednarodna zveza za naravovarstvo jih tako zdaj uvršča med vrste, za katere jih najmanj skrbi za obstoj. Je pa rast populacije "sprožila resne konflikte med ljudmi in makaki", v raziskavi ugotavljajo strokovnjaki z univerze Jamagata.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje