Večina od natanko 3.491 otrok z imenom Aojun, kar pomeni olimpijske igre, je bila rojena leta 2000, ko se je kitajska prestolnica še potegovala za organizacijo največjega športnega dogodka. Največ Aojunov je moškega spola, samo šest pa jih živi v Pekingu - kje živijo preostali, ni znano.
A zgodba z imeni otrok, povezanih z poletnimi olimpijskimi igrami, se ne konča tukaj. Več kot 4.000 Kitajcev namreč deli svoje ime tudi z imeni maskot iger. Peterica junakov sliši na skupno ime "Pet prijaznih", njihova posamezna imena pa so Bej Bej, Džing Džing, Huan Huan, Jing Jing in Ni Ni. Vsa njihova imena, združena v en stavek, tvorijo frazo "Peking vam izreka dobrodošlico".
Kateri Jao Ming je pravi?
Na Kitajskem je že nekaj let opazna želja, da bi starši novorojenemu otroku dali posebno, nenavadno ime in tako poudarili njegovo edinstvenost. V državi z 1,3 milijarde prebivalcev si kar 87 odstotkov ljudi deli le 129 družinskih imen. Tako ima na primer kar 5.598 Kitajcev enako ime kot košarkarski zvezdnik Jao Ming, še več, kar 18.462, pa je v državi ljudi, ki slišijo na ime Liu Šjang - enako kot svetovni rekorder v teku čez ovire na 110 metrov.
Državna komisija za jezik je v zadnjem času obravnavala tudi primere, ko so starši svoje potomce želeli poimenovati 1A ali @.
A. P.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje