Prihodnost človeštva bo gotovo močno povezana z napredno robotiko. Foto: Pixabay
Prihodnost človeštva bo gotovo močno povezana z napredno robotiko. Foto: Pixabay

Ste se kdaj spraševali, kako bi bilo imeti dodaten prst ali dodatno roko? Mogoče je, da si bomo v prihodnosti za pomoč pri določenih opravilih nadeli dodatne okončine, s katerimi bodo opravila postala lažja.

Raziskovalce na univerzi Imperial College London je zanimalo, kako bi se naši možgani odzvali na izziv upravljanja nove okončine. Šestim pianistom so tako dodali dodaten prst, ki so ga lahko upravljali z električnimi signali v možganih ob premikanju nog.

Vsi glasbeniki so že po dobri uri vaje začeli dodaten prst vključevati v igranje klavirja. Z njim so si olajšali nekatere težje prijeme in akordom ponekod dodali dodatne tone. Hitrost, s katero so se igralci navadili na igranje z dodatnim prstom, je raziskovalce presenetila.

"Raziskava je v bistvu nastala zaradi moje ljubezni do igranja klavirja," je za Reuters povedal Adlo Faisal, vodja raziskovalne ekipe. "Spraševal sem se, kaj bi bilo, če bi imel še en prst. Načeloma ima vsak prst svoj del možganov, ki ga upravlja. Tako se pojavi vprašanje – če dodamo enajsti prst, kako se bodo možgani na to odzvali?"

"Ugotovili smo, da naši možgani zmorejo upravljati dodatne okončine. Še vedno pa imamo veliko vprašanj. Koliko prstov lahko dodamo, preden bomo možgane preobremenili? Možgani sicer dodatnih okončin ne obravnavajo enako kot prirojenih, a kako točno, tega pa še ne vemo."