Krokodili so preračunljivi plenilci. Foto: EPA
Krokodili so preračunljivi plenilci. Foto: EPA
Krokodil in krotilec
Nekateri se krokodilov ne bojijo in jih celo izzivajo. Foto: EPA
Steklenice alkoholne pijače
Po veseljačenju z alkoholom nikar v bližino krokodila. Foto: EPA

Raziskovalci so se poglobili v neizzvane napade morskih krokodilov na ljudi med letoma 1971 in 2004 in ugotovili, da je 29 odstotkov od 62 napadenih pred napadom zaužilo različne količine alkohola.

"Približno tretjina napadenih je pred napadom dejansko pila alkohol, kar pa še ne pomeni, da so bili vinjeni, ko so padli v vodo," je povedal soavtor raziskave Charlie Manolis.

Po njegovih besedah je raziskava pokazala, da so morski krokodili preračunljivi plenilci in da ljudje neprevidnost v njihovem naravnem okolju večkrat plačajo tudi z življenjem.

Raziskava kaže tudi na skokovit porast števila napadov, ki so se za napadene srečno iztekli, in sicer z 0,1 napada na leto med leti 1971 in 1980 na 3,3 napada na leto med leti 2001 in 2004.

Večina napadov (81 odstotkov) se je zgodila, ko so žrtve plavale oziroma bredle po plitvinah, vsi napadi, ki so terjali človeška življenja pa so se zgodili v vodi.

Je krokodilov preveč?
Manolis je povadal tudi, da se je od začetka 70-ih let, odkar so morski krokodili v Avstraliji zaščiteni, njihova populacija bistveno povečala, vseeno pa to ni nujno glavni vzrok za večje število napadov. Populacija morskih krokodilov, ki živijo na severu države, je s 3.000 v letu 1971 naraslo na več kot 75.000.

V tem času se je bistveno povečala tudi povprečna velikost odrasle živali, tako da so v zadnjem času krokodili, ki napadejo ljudi, dolgi tudi prek štirih metrov in tehtajo več sto kilogramov.

Prejšnji mesec sta se zgodila dva napada s smrtnim izidom. V razmaku petih dni sta v napadih krokokodilov umrla dva potapljača.

Manolis meni, da se ob zmanjšanju populacije krokodilov število napadov ne bi zmanjšalo in da k tem lahko najbolj pripomore odgovornejše obnašanje ljudi.