Številni Dublinčani so z zanimanjem prebrali informacijo, da bo na noč čarovnic, 31. oktobra zvečer, na ulici O'Connell v središču mesta potekala tematska parada. Na stotine ljudi se je zbralo v pričakovanju, da bodo uzrli parado zombijev, čarovnic, okostnjakov in duhov, a se ni zgodilo nič.
Le tamkajšnja policija se je oglasila in zbrane obvestila, da za tisti dan ni načrtovan ali napovedan noben večji dogodek, ter jih pozvala, naj se mirno razidejo. "V nasprotju z informacijami, ki krožijo po spletu, za nocoj ni predvidena nobena parada," so zapisali v četrtek zvečer in dodali: "Vse, ki so se zbrali na ulici O’Connell v pričakovanju takega dogodka, prosimo, naj se mirno in varno razidejo."
Izkazalo se je, da so številni obiskovalci za domnevni "dogodek" izvedeli na družbenih omrežjih, kjer so se sklicevali na objavo na spletni strani My Spirit Halloween. Gre za spletno stran s sedežem v Pakistanu, ki objavlja "novinarske" prispevke, za katerimi stoji umetna inteligenca.
Lastnik omenjene spletne strani je za severnoirsko podružnico BBC-ja v soboto sporočil, da se je neobstoječi dogodek med njihovimi novicami znašel "po nesreči". Kot so pojasnili v družbi, ki stoji za spletno stranjo, je "pisec" parado v članku napovedal na podlagi informacij o dogodkih na noč čarovnic iz preteklih let, pri čemer ni vedel, da je letos tam ni. Družba sicer ni komentirala tega, da članki na spletni strani nastajajo na podlagi umetne inteligence, je pa poudarila, da sami članka niso oglaševali na družbenih omrežjih, ampak se je informacija sama razširila predvsem na TikToku in Instagramu.
"Nihče nas ni obvestil, da parade ne bo"
"Nihče na Irskem nas ni obvestil, da te parade ne bo. Če bi nam povedali, bi informacijo umaknili s spletne strani," so v družbi zapisali v odgovoru BBC-ju. Ko so bili opozorjeni na lažno informacijo, so članek oz. ta del njega takoj umaknili, so poudarili. Ob tem so zatrdili, da je šlo za napako in ne za zlonamerno dejanje: "Naši nameni so bili dobri. Trudimo se, da bi uporabnikom ponudili pristno vsebino. Šlo je za nenadejano napako, kar priznavamo. Zelo nas je sram in se globoko opravičujemo vsem, ki so se zanašali na naše informacije in pri tem stran vrgli denar in svoj čas."
Policija opozarja: Preverite informacije, ki jih dobite na spletu
Predstavnik severnoirske policije je glede dogodka BBC-ju pojasnil, da ga ne nameravajo dodatno preiskovati, saj – kot kaže – "ni bilo storjenega nobenega kaznivega dejanja". So pa ob tem v policiji javnost pozvali k previdnosti pri zanašanju (zgolj) na spletne vire: "Javnosti svetujemo, naj informacije o dogodkih, ki jih dobijo prek spleta, vedno preverijo še pri zanesljivih in preverljivih virih." Dodali so še, da tudi sami ob vseh večjih javnih dogodkih obveščajo javnost glede morebitnih sprememb prometnega režima in glede splošnih podrobnosti o dogodkih. Te objavljajo na uradnih spletnih straneh institucij, so še dodali.
Na družbenih omrežjih se je ob novici o lažni paradi vsulo zlobnih in privoščljivih komentarjev zaradi naivnosti radovednežev. A številni so opozorili še na en, veliko pomembnejši vidik: če lahko takšno zmedo povzroči že precej nedolžna lažna informacija o paradi za noč čarovnic, kakšne posledice imajo lahko šele "novice" o veliko resnejših temah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje