Jamie Foster, glavna raziskovalka v programu Nase, ki raziskuje, kako breztežnost vpliva na vzajemno delovanje med živalmi in mikrobi, meni, da bi na podlagi rezultatov, kako vesoljski polet vpliva na lignje, lahko pomagali tudi ljudem.
"Odkrili smo, da se človeška simbioza z mikrobi v breztežnosti poruši in Jamie je pokazala, da je enako pri lignjih," je povedala profesorica na Univerzi na Havajih Margaret McFall-Ngai in poudarila, da se v prostoru z nizko težnostjo telesno razmerje z mikrobi spremeni. Znanstvenica na Univerzi na Havajih, ki je v 90. letih poučevala Jamie Foster, je tudi poudarila, da je biološki sistem lignjev preprost, Foster bo tako lažje ugotovila, kaj gre v vesolju narobe. Lignji imajo namreč simbiotično razmerje z naravnimi bakterijami, kar jim omogoča reguliranje njihove bioluminiscence oziroma oddajanje svetlobe.
Imunski sistem med dolgimi poleti v vesolju ne deluje popolno
S tem namenom so v vesolje izstrelili na ducate mladičkov lignjev, ki spadajo pod havajske lignje bobtail in izvirajo iz osrednjega Tihega oceana. Glavonožce, ki lahko zrastejo do 7,6 centimetra, so vzgojili v morskem laboratoriju Kewalo havajske univerze, njihova pot pa je vodila na Mednarodno vesoljsko postajo, v okviru misije, ki je tamkajšnjo posadko oskrbela s potrebščinami.
Rezultati raziskave na lignjih bi morda lahko pomagali rešiti zdravstvene težave, s katerimi se spoprijemajo astronavti. "Določeni deli imunskega sistema med vesoljskimi poleti, ki trajajo dlje, ne delujejo več pravilno," je pojasnila Foster in dodala, da imunski sistem velikokrat več ne prepozna bakterij, tako pa nastanejo bolezni. "Če ljudje želijo preživeti nekaj časa na Luni ali Marsu, moramo najprej rešiti zdravstvene težave, da jih tja sploh varno pripeljemo."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje